Selülit Kimlerde Görülür? Selülit Nerde Oluşur? Selülit Nasıl Anlaşılır?

Selülit bir hastalık değildir. Derinin altındaki yağ hücrelerinin arasında ödemle birlikte bir sıkışmış dolaşım bozukluğudur ve görüntüyle ilgili bir sorundur.

Selülit Kimlerde Görülür:

Selülit, çoğunlukla kadınlarda görülür. Her 100 kadından 80′inde görülmekte olup, erkeklerde selülit oluşmaz.

Çünkü, kadın ve erkeğin cilt yapıları farklı olup, cilt altı dokuları ve cildi bağlayan bağ dukuları da farklıdır. Erkeklerde daha sıkı ve kalın bağlantılar bulunurken, kadınlarda daha seyrek ve ince bağlar yer alır. Kadınların cilt yapısındaki bu gevşeklik, selülite eğilimli bölgelerde, daha fazla sıvı birikmesine ve yumruların oluşmasına neden olur.

Selülit Hangi Bölgelerde Görülür :

Selülit, kilo ile alakalı olmayıp, zayıf bayanlarda da görülebilir. Bayanların, kalça, basen, dizin ve bileğin iç kısımları, baldırların arkası ve üst bacak bölgelerinde yoğunlaşır. Hatta kolların üst bölümlerinde de görülebilir.

selulitSelülit Nasıl Anlaşılır?

Selülitin varlığını erken dönemde anlamanın yolu, selülitin sık görüldüğü bölgelerdeki deriyi iki elle sıkıştırmak ve yüzeyi kontrol etmekle olur. Şüpheli durumlarda veya selülidin varlığında bu konuda uzman bir kişiye danışılabilir.

Selülitin ilerlemesi bazı kılcal damarların gözükmesine ve o bölgede şişmelere neden olabilir.

Ama selüliti hastalık olarak tanımlamak tıbbi anlamda doğru değildir. Selülit genelde estetik bir sorun olarak kabul edilmelidir.

SELÜLİT ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

GÜZELLİK ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

CİLT BAKIMI ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 28 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.