Selülit Egzersizleri-Selülitlerden Kurtulmak için Hareketler veya Egzersizler

Selülitin oluşmasının altında yatan en kuvvetli sebeplerden biri de hareketsizliktir.

Selülit Neden Olur? Selülit Nasıl Oluşur? bu konu hakkında bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.

Selülit oluşumunun durdurulması veya erken dönemlerdeki selülititin ortadan kaldırılmasında, egzersizin önemi büyüktür.

Yağların azaltıldığı bir diyet ile birlikte yapılacak egzersizler, selülit için çok oldukça faydalıdır.
Selülit dolaşım bozukluğundan kaynaklanan bir rahatsızlık olup, egzersiz ile dolaşım sistemini güçlendirebilirsiniz. Egzersiz, selülitli bölgelerde dolaşımın artmasına ve kas hareketleri sayesinde de lenf akımını hızlandıracaktır, ayrıca kaslara gerginlik verecektir.

Spor eğitmeni Beyhan Tükenmez Taşçı, evde düzenli olarak yapabileceğiniz üç pratik egzersiz ile sizlere yardımcı oluyor.

Selülitlerden Kurtulmak için Evde Yapılabilecek Egzersizler :

Ellerinizde belirli bir ağırlık olmadan da bu egzersizi yapabilirsiniz. Yalnız bel problemi olanlar,  bu egzersizi, çok dikkatli yapmalıdır. Çünkü hareket dengesiz bir egzersiz olduğu için tutarsız bir hareket sakatlıklara yol açabilmekte.

Selülit için Egzersiz 1 :

Ellerimizi belimize koyuyoruz. Sağ ayağımız ve sol ayağımızda sayarak haftanın 3 günü sırayla 8-10 ve 12 tekrardan oluşacak şekilde hareketimizi yapıyoruz. Bu hareket aynı zamanda bacak ve kalça kaslarını kuvvetlendirmeye yarıyor. Sağa sekiz sola sekiz olmak üzere toplam iki set yapıyoruz. Tabi bu başlangıç seviyesi. Bu hareketi yaparken bütün ağırlık kalça, bacak ve bel altı kas gruplarında oluşuyor. Bu yüzden hareketi oldukça dikkatli ve yavaş yapmalıyız ki sakatlıklara maruz kalmayalım. Elinizde bir materyal kullanmak istediğinizde, küçük bir topunuz da olsa bu işinizi görecektir.

Selülit için Egzersiz 2 :

Ayakları omuz genişliğinde açıp, nefesle birlikte, bel altı kas grubundan aşağı doğru düşüyorum. Bu hareketi bel dik bir şekilde çok yavaş yapıyoruz. Bel rahatsızlığı olanlar yine dikkatli davranmalıdır. Nefesle birlikte kalkıyoruz. Bütün vücut ağırlığım kalça ve bacak kaslarımda. Bu kan dolaşımımı hızlandırarak hem bacaklarımızın kuvvetlenmesinde hem de yağların yakımında etkili olacaktır. Kalça ve bacak kaslarımızın çalışmasını sağlayan aynı zamanda bölgesel bir çalışma olarak verebileceğimiz bir egzersiz.

Selülit için Egzersiz 3 :

Ellerimizi omuz genişliğinde açıp hareketi kalçadan yapıyoruz. Ayağımızı kaldırdığımızda diz pozisyonumun 90 derece olması gerekiyor ve bütün ağırlığı kalçamızda hissediyoruz ve popomuzu sıkıştırıyoruz. Dizimi kaldırdığımız zaman kalçayı sıkıştırıyoruz. 3 sn. bekliyoruz ve bacağımızı indiriyoruz. Başlangıç seviyesi olarak özellikle egzersiz yapmayanlar için 8 defa tekrar eilmelidir.

CİLT BAKIMI ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

GÜZELLİK ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 42 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.