Sağlıklı Bir Karaciğer için Neler Tüketilmeli?

Karaciğer, besinlerle birlikte alınan vitamin ve minerallerin emilmesi, vücuttaki zararlı maddelerin temizlenmesi gibi pek çok hayati görevleri üstlenen bir organımızdır. Bunun için, karaciğer sağlığı oldukça önemlidir.

Alkol kullanımı, aşırı yağlı gıdaların tüketimi, bazı ilaçlar ve çevresel etkenler, karaciğer yağlanması, hepatit ve siroz gibi karaciğer hastalıklarına yol açabilmektedir.

Hal böyle olunca, karaciğer sağlığında ilk adım, tüketilen gıdaların dikkatle seçilerek, dengeli bir beslenme programı hazırlanması gerekir.

Doğru yiyecekler, antioksidan etkileri ile karaciğeri temizler ve korur.

Sağlıklı Bir Karaciğer için Yenilmesi Gerekenler :

Sebzeler : Sülfür içeren besinler, gıdalar, çevresel faktörler ve ilaçlar ile vücuda giren kimyasalları kısa sürede vücuttan atılmasını sağlar.

Sülfür bakımından en zengin sebzeler, soğan, sarımsak ve lahanadır. Ayrıca brokoli, Brüksel lahanası tüketerek karaciğeri temizleyecek oranda sülfür alabilirsiniz.

Meyveler : Antioksidan bakımından zengin meyveler, karaciğeri, zararlı toksinlere karşı korur ve bu toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır. Toksinleri temizleme görevi olan karaciğer, meyvelerden gelen antioksidanlarla birlikte çalışır ve karaciğerin üzerindeki yük bu sayede azaltılabilir.

karaciger-sagligiKivi, çilek, yaban mersini ve kızılcık gibi meyveler antioksidan bakımından oldukça zengindir. Portakal, greyfurt gibi turunçgiller, erik, armut, elma gibi meyveler karaciğeri korur. Hali hazırda bir karaciğer rahatsızlığınız varsa, karaciğer hasarını arttırabilecek A vitamini içeren (kavun gibi) meyveler tüketmeyin.

Tahıllar : Tam tahıllı gıdalar, düşük yağ oranı ve kompleks karbonhidrat içeriği ile sağlıklı bir karaciğer için gereklidir. Ayrıca antioksidan görevi gören ve vücut için gerekli vitamin ve mineralleri içeren tam tahıllı gıdalar arasında, buğday ekmeği, kepek, ve yulaf gevreğini sayabiliriz.

Protein : Vücudun enerjisini sağlayan ve kas dokusu oluşumunu destekleyen protein sağlıklı bir karaciğer için gereklidir. Ancak, fazla protein, karaciğeri yorabileceğinden uzmanlar tarafından önerilen günlük dozlarda tüketilmesi gerekir.

Proteini yağlı et gibi karaciğer için pek de yararlı olmayan besinler yerine az yağlı yoğurt, peynir, soya fasulyesi, ıspanak, bezelye gibi alternatif kaynaklardan alabilirsiniz.

Lif : Lif içeren gıdalar, yemeklerle alınan fazla yağın vücuttan atılmasına yardımcı olur. Besin lifi, aynı zamanda, karaciğere destek olarak vücudun temizlenmesi işlemine katkı sağlar.Mercimek, ıspanak, yulaf ezmesi, kepek, siyah fasulye, kuru fasulye,

Ahududu, armut, elma ve muz gibi meyveler de lif bakımından zengindir.

(Visited 25 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.