Sağlıklı Bir Diyet İçin Yapılması Gerekenler

Özel sorunları nedeniyle (hastalık diyetleri) yapılan diyetler hariç olmak üzere, en iyi en genel diyet planı oluşturulması gerekirse, meyve, sebze ve hububat ve bunlardan gelen karbonhidratlar; et , balık, yumurta ve süt ürünleri gibi protein madenleri olarak adlandırılan gıdalar dahil olmak üzere güzel bir diyet hazırlanabilir fakat diğer bir önemli nokta yağ oranının çok az alınması alınırsa da bunun Omega 3 ve Omega 6 şeklinde alınması gerekir.

Bunların yanı sıra kesinlikle egzersizde çok gereklidir sadece egzersiz ya da sadece rejimle kilo vermek imkansıza yakındır. Bir kişinin günlük kalorinin ortalama yüzde 40′ unun yağlardan alındığı tahmin edilmektedir. Bu oranın kesinlikle yüzde 10 civarında düşürülüp yüzde 30 seviyesine indirilmesi gerekir tabii ki de bu arada kalori almamak gerekmez fakat yağlarla alınan kısmını düşürmenin diyete yararı çok fazla olacaktır çünkü diyet eşliğinde yapılan egzersizlerle de yüzde 10 civarının yakıldığı düşünülürse geriye kalan yüzde 20’lik kısım zaten vücudun gerek duyduğu yağ miktarından biraz fazladır. Fakat bu yağ oranı yüzde 10′ a düşürülmesi ile mükemmel bir diyet uygulanmış olur yani buda günde 300 ml den az kolesterol tüketimi demektir.

s.diyetBir çok insan için yağ oranı ve şişmanlık tehlikeli hastalıklara yol açacaktır. Dünya üzerinde ve de Ülkemizde şişman kişilerin sayısı ve beraberinde getirdiği hastalıklardan ölümler gün geçtikçe artmaktadır. Bu sebeple kişilerin yağ konusunda oldukça duyarlı olmaları ve gereken diyetleri her gün düzenli olarak egzersizler eşliğinde uygulaması gerekir. Şişman kişilerde bir çok hastalığın tedavi edilmesinde de büyük sorunlar ortaya çıkar örneğin şeker hastalığı, tansiyon, kalp hastalıklarının tedavisi şişman kişilerde daha zor yapılmaktadır.

Alkol kullanıyorsanız azaltın hamile iseniz hiç kullanmayın. Protein kullanımını en üst seviyeye çıkarın. Hatta günlük protein ihtiyacının yüzde 50′ sini meyve, sebze ve tahıllardan almaya dikkat edin. Sodyum oranı açısından da düşük gıdaları tercih edin çünkü sodyumun fazla alınması ise tansiyon hastalığına sebep olur. Kadınların ve ergenlik dönemindeki kızların diyetlerinde daha fazla demir ve kalsiyuma ihtiyaç duyulur. Kadınların ve kızların gençlik çağlarında kemiklerin yapısı açısından gerekli olan kalsiyumun yarısına yakın miktarı küçük yaşlarda kaybedilir bunun için gerekli kalsiyumun doğal gıdalarla alınması gerekir. Kişilerin ayrıca diyet sırasında tükettiği gıdaların flor minareli açısından da zengin olmasına dikkat etmelidir. Doktorlar tarafından önerilmedikçe ilaçlar la kalsiyum, demir ve vitamin gibi minerallerin alınmaması genel olarak gıdalarla sağlanmaya çalışılmalıdır. Bunun ise en iyi yolu çeşitliliktir her çeşitten yiyeceği tüketerek her minarelin alınması sağlanmalıdır.

(Visited 3 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.