Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalı? Sağlıklı Beslenmede Amaç Nedir?

Sağlıklı Beslenme Nedir?

Sağlıklı beslenme vücudumuzun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yeterli ve dengeli beslenmedir.

Burada dikkat edilecek nokta farklı besinleri dengeli ve yeterli şekilde almaktır. Herhangi bir gıda tek başına vücudum tüm ihtiyaçlarını karşılayamaz. Bu nedenle karbonhidrat, yağ, protein, vitamin, mineral ve yeteri kadar su tüketmek önem taşır.

Sağlıklı Beslenme Nasıl Sağlanır?

• Kompleks karbonhidratlar içeren besinler tüketilmelidir:
Kompleks karbonhidratları içeren besin grupları doğru oranlarda tüketilirse, vücut besinleri yavaşca glukoza dönüştürerek belirli seviyede enerji akışını sağlar. Böylece insülin salınımı tetiklenmediğinden vücudun besinleri yağ olarak depolama tehlikesi en aza indirgenmiş olur.

• Günlük su tüketimi önemlidir: Tercihen günde en az 1.5 litre, sıcak havalarda ya da egzersiz sırasında daha fazla su içilmelidir. Vücuttan su kaybı olduğunda susama hissi ile su ihtiyacı karşılanır. Vücuttaki suyu azalttığından, alkol ve tuz alımını sınırlamak da önemlidir.

• Çok çeşitli besinler tüketilmelidir : Günlük hayatta, var olan besin seçeneklerinin en fazla %10’luk bir bölümü tüketilir. Her hafta iki yeni besin kaynağının öğüne katılması sağlıklı beslenme açısından önemlidir.

sag-bes• Sık sık enerji depolanmalıdır : Doğru besinlerden sıklıkla ve az miktarda tüketmek sağlıklı beslenmenin çok önemli bir parçasıdır. Böylece, gün boyunca bir miktar enerji depolayıp, insülin döngüsünden uzak kalmakla, açlık, yorgunluk ve sürekli yeme isteği kaybolur.

• Mutlaka kahvaltı yapılmalıdır : Günlük öğünler arasında kahvaltı mutlaka şarttır. Dengeli bir kahvaltı ile enerji seviyesi korunur ve metabolizma güne hazırlanır. Gün içerisinde kahvaltıya biraz zaman ayırmak, uzun vadede kiloyu kontrol altında tutmak açısından büyük öneme sahiptir.

• Şekerden uzak durulmalıdır : Şeker, yiyeceklerde birçok farklı şekilde bulunur. Hızla glukoza dönüşür, yağ üretimine ve kilo almaya yol açar. Şekerin kan şekerine dönüşme hızı ve süreci açlığa neden olur.

• Egzersiz önemlidir : Sağlıklı olmakta ilerleme kaydedebilmek yalnızca yiyeceklerle bağlantılı değildir. Dengeli beslenme ile birlikte egzersiz de önemlidir. Haftada üç kez 30’ar dakikalık egzersiz mutlaka yapılmalıdır.

• Yağ yakmak için yağ tüketilmelidir : Vücudun temel fonksiyonları için omega-3 ve omega-6 gibi bazı yağlara ihtiyaç vardır. Sağlıklı beslenme açısından önemli olan doymuş yağlardan daha az, gerekli yağlardan ise yeterli derecede tüketilmesidir.

• Yemeye zaman yaratılmalıdır : Yemeği geçiştirmemek ve yemek için belirli bir süre ayırmak gereklidir. Bu hem sindirime çok faydalıdır hem de kişiyi mutlu eder.

sag-bes• Sağlığa Zararlı Gıdalardan Kaçınılmalıdır : Aşırı yağlı, kolesterollü, tuzlu, şekerli yiyecekler ile kanser yapıcı maddeleri içeren gıdaları tüketmek sağlıksız beslenmenin göstergelerinden biridir. Bu nedenle, yalnızca besin değeri yüksek gıdaları seçmeye değil, aynı zamanda sağlığımıza zararlı olabilecek gıdalardan uzak durmaya ve satın alma, hazırlama, pişirme ve tüketme sırasında sağlığımıza zarar verebilecek uygulamalardan kaçınmaya özen göstermeliyiz.

Kendi yaşamımıza, vücudumuza, beslenme alışkanlıklarımıza ve bilimsel gerçeklere uygun bir şekilde yapılan sağlıklı beslenme, kaliteli bir yaşam sürmemizi sağlar.

BESLENME ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

SAĞLIK ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 145 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.