Saçların Çabuk Uzaması için Tavsiyeler

Saçlarınızın hem sağlıklı hem de çabuk uzamasını istiyorsanız bazı yöntemler uygulamalısınız. Bu yöntemler sadece saça uygulayabileceğiniz değil, aynı zamanda, beslenme alışkanlığı, yaşam tarzı ve kullandığınız saç ürünlerine dikkat etmeniz şeklinde olmalıdır.

Saçınızı hızlı uzatmanın ilk yolu, kullandığınız saç ürünlerinin kimyasal içermemesi ve saça şekil veren aletlerin fazla kullanılmaması şeklinde olmalıdır. Daha sonra beslenme çok önemli olduğundan yediğiniz yiyecekler vitamin ve mineral ağırlıklı olmalı diyor ve  uyku düzeni,  stres, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkların, yağsız uygulanan diyetlerin de saçın uzamasında önemli etken olduklarını vurgulamak istiyoruz.

Ayrıca, B, C, E ve K vitaminlerinden takviye alarak geç uzayan saçları daha hızlı uzatabilirsiniz. Ancak A vitamininin aşırı kullanımında saçlarınızın zarar görebileceğini unutmamalısınız.

Sacların uzamasını etkileyen faktörleri belirtmiş olup, şimdi de saçların çabuk uzamasını sağlayan önerileri sizlere vermek istiyoruz.

Saçlarınızın çabuk ve hızlı uzaması için;

Masaj yapın.

Duştayken ıslak saçlarınıza saç kökünden başlayarak öne doğru masaj yapın.  Hem günün stresinden arınacaksınız hem de saç köklerinizdeki kan akışı hızlanacak.

Saç uçlarındaki kırıkları aldırın.

sac-kiriklariEvet birçoğumuz saçlarını kestirmekten korkar. Bunun nedeni ‘uçlarından kestireceğim’ derken bir anda kısalan saçlardır. Ancak saçlarınızın uçlarındaki kırıkları aldırmanız daha sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Sağlıklı bir saç ise daha hızlı uzar.

Saç kremini ihmal etmeyin.
Şampuan saçınızdaki kiri ve yağı arındırırken, saç kremleri besleyici özelliğiyle saçınıza sağlıklı ve parlak bir görünüm katar. Saçınızın doğal yağ dengesini bozmamak için banyo rutininizde ara ara şampuan adımını atlayın. Sadece az miktarda saç kremi uygulayın.

Saç şekillendiricilerle vedalaşın.
Eğer gerçekten saçınızı kısa süre içinde uzatmakta kararlıysanız saç düzleştirici ve maşalarla vedalaşın. Yüksek ısı saçlarınıza zarar verir ve yıpratır. “Kullanmadan asla”  diye düşünüyorsanız ısıdan koruyucu saç bakım ürünleri uygulayın.

Saçlarınızın son durulanmasını soğuk suyla yapın.
Duştan çıkmadan önce birkaç saniye saçınızı soğuk suyla durulayın. Bu sayede ısıdan kaynaklı saç yıpranmasının önüne geçmiş olur ve nemi saçınıza hapsedersiniz. Ayrıca çok sıcak suyla saçınızı yıkamak hem saçlarınızı yıpratır hem güçsüzleştirir.

Beslenmenize dikkat edin.
Beslenmenizde protein, C ve E vitaminine yer vermek önemli. Örneğin protein bakımından zengin yumurtada aynı zamanda saç dökülmelerine karşı kullanılan Biotin de yer almakta. Kan akşınınızı düzenleyen E vitamini daha sağlıklı saç kökleri demektir. Daha sağlıklı saç kökleri ise daha hızlı uzayan saçlar sağlar. C vitamini ise vücutta kollajen salgılayarak sağlıklı bir cildin ve saçların güvencesidir.

Yastık kılıfınızı değiştirin.
Uzmanlar pamuk yastık kılıflarının daha fazla sürtünme yarattığını bu nedenle daha çok saçları döktüğünü ve karıştırdığını belirtiyor. Saten kumaştan bir yastık kılıfı tercih edebilirsiniz.

(Visited 87 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 4 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.