Saçlar Neden Uzamaz veya Geç Uzar?

Saç, damarlardaki oksijen ve besinlerle büyümesini gerçekleştirir. Damarları tıkayarak kan dolaşımını engelleyecek ya da kandaki oksijen miktarını azaltacak etkenler ise saçın geç uzamasına neden olur. Mesela; birçok insanın alışkanlığı haline gelmiş olan sigara kanda karbondioksit miktarını artırarak oksijenin taşıyıcı molekül olan hemoglobine bağlanma oranını azaltır. Oksijenin yanında doğru tüketilen besinler de bu konuda etkilidir. Vitaminli gıdalardan uzak bir beslenme alışkanlığı gecikmenin sebeplerinden biri olabilir. Ayrıca; depresyon ve aşırı stres gibi psikolojik problemler de saçın uzamaması veya geç uzamasında bir etken olabilir.

Şimdi bu konuyu detaylıca anlatmak gerekirse;

Saçların Uzamaması veya Geç Uzamasının Nedenleri :

Yavaş Çalışan Metabolizma

Saçların uzamamasının nedeni yalnızca bu sebepten dolayı ise, sabırlı olmak tek çözümdür. Çünkü her insanın metabolizması genetik yapısına göre değişiklik gösterir. Haliyle her insanın kendi genetik yapısına göre saçları uzar. Bu hızlı veya yavaş olabilir.

Aşırı Stres

Saç uzamasını yavaşlatmasının yanı sıra stres, bir çok fiziksel ve psikolojik soruna yol açar. Günlük hayat içerisindeki telaşelerden kurtulup, stresinizi sac-uzamamayönetmeyi öğrenmelisiniz. Aksi takdirde stres nedeniyle salgılanan Adrenalin vb. hormonlar, saç köklerindeki damarlarda daralmaya neden olduğundan, saçlar yeterli besini alamaz, uzaması yavaşlar ve durur.

Yanlış Saç Bakımı

Saçlarımızı çok sıcak su ile yıkadığımızda temizlendiğini düşünürüz. Anca; çok sıcak su, saç derisine zarar vererek kurutur. Saç yapınıza uygun olmayan kimyasal şampuanlarda saçın uzamasını yavaşlatan sebeplerdendir. Şampuan tercihinizi mümkünse kimyasal içeriği az veya hiç olmayanlardan yana yapın.

Sigara Tüketimi

Zararı ile bilinen insan bedeninde kalıcı hasarlara sebep olan bu madde, sağlıklı saçlara kavuşmanın önündeki en büyük engellerden birisidir. Bir çok hastalıkla beraber, kalp ve damar hastalıklarına neden olan sigara, saç köklerini besleme işlevine yarayan kılcal damarlara zarar veriyor. Sigara saçlarınızın uzamasını sağlamak için ve bir çok sebepten ötürü aldığınız bakım ürünlerinin etkisini azaltır. Haliyle emekleriniz boşa gider.

Sigara içmiyorsanız, başkaları içerken yanlarında sıkça bulunuyorsanız, mümkün olduğu kadar içen kişilerin yanında durmamaya gayret edin, yanınızda sigara içmemelerini söyleyin. Çünkü bulunduğunuz ortamdaki sigara dumanı saç diplerinize nüfuz ederek saçın genel yapısının bozulmasına neden olur.

Dengesiz Ve Yetersiz Beslenme

Düzensiz olarak yediğimiz öğünler, fastfoodlar ve abur cuburların bize geri dönüşü yavaş uzayan, cansız, mat ve sağlıksız saçlar oluyor. Dengeli ve yeterli beslenin, düşük kalorili ağır diyetleri sonlandırın, meyve, sebze yiyerek vitamin ihtiyacınızı karşılayın. Dengeli, düzenli ve yeterli beslenme; saçın uzama süresini hızlandırmaz. Ancak normalin altına düşmemesini sağlar, canlı, doğal ve sağlıklı bir görünüm kazandırır.

 

(Visited 271 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.