Ramazan Ayında Nasıl ve Ne Şekilde Beslenmek Gerekir?

Ramazanda Nasıl Beslenmeliyiz? Ramazan Ayında Beslenirken Neler Dikkat Etmeliyiz? Ramazanda Neler Yemeliyiz veya Nelerden Uzak Durmalıyız?

İşte bu sorularınızın cevabını, Diyetisyen Dilara Koçak’tan öğrenmek istermisiniz.

Ramazan Ayında Sağlıklı Bir Beslenme Nasıl Olmalı?

Ramazanda öğün sayısı ikiye düşer. Ancak, buna karşın öğünlerdeki yiyecek çeşidi bir o kadar artar.

Ramazanda ideal beslenme, öğün sıklığının, normal hayata yakın şekilde uygulanması ile mümkündür.

Oruç tutan kişiler, epey bir zaman aç kalmakta (mesela bu sene yaklaşık 16 saat) ve bu süre içerisinde kan şekeri düşmekte. Eğer, kişi bir de, sahura  kalkmaz ise, kan şekeri, günün erken saatlerinde düşmeye başlar.  Ve ilerleyen zamanlarda iyice düşer.

Bu nedenle, kan şekerini dengelemek için, az ve sık beslenme ilkesi uygulanmalıdır. Öğünler, Sahur, Hafif İftar, Akşam yemeği ve Ara Öğün şeklinde düzenlenmelidir.

Sahurda, midede uzun süre kalacak ve kan şekerinde ani değişiklik yaratmayacak besinler tercih edilmelidir. Kıymalı sebze yemekleri veya tahıl çorbaları, kepekli ekmek, az tuzlu peynir, meyve ve bol su tüketilmelidir. Sahurda çok tuzlu ve baharatlı yiyecekler yenilmemelidir.

Çalışma temposu yoğun olanlar, fiziksel güç harcayarak terleyen kişiler,  sahurda bol su tüketmeliler.

İftar, bir çorba ile açılmalı ve bir süre ara verdikten sonra yemeğe geçilmelidir.

İftara su, çorba, peynir, zeytin, hurma veya kuru kayısı gibi yiyiceklerle başlamalı. Biraz ara verdikten sonra ana yemeğe geçilmelidir.

Başlangıç için çok sıcak olmayan ılık çorba en uygun yiyecektir. Bağırsak problemi olanlar, çorbalarına doğal lif ilavesi yapabilir veya kepekli ekmek  tercih edebilirler.

Yemek sonrası yenilecek tatlıların, hamurlu ve kızartma türünde bir tatlı olmamasına dikkat edilmeli. Sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Ramazanın simgesi haline gelen güllaç, en uygun tatlı çeşitidir. Haftada 1-2 kez sütlü tatlı yenilebilir.

Ancak, hemen yemek üzerine değil, iftardan 1- 2 saat sonra yenilmesi daha iyi olur.

Beslenmede Dikkat Edilecek Hususlar :

* İftarda ve sahurda birdenbire ve çok fazla yemekle mideyi doldurmamak gereklidir. Ani mide gerginliği, hem tansiyon yükselmesine, hem de insülin gibi kan şekerini dengeleyen hormonların hızlı salgılanmasına yol açar.

* Azar azar ve iyi çiğneyerek yemek yenilmelidir.

* Yemeklerin seçiminde çok yağlı, çok tuzlu ve aşırı tatlı besinlerden kaçınmak gereklidir. Bunların yerine hazmı kolay, mide-barsak sisteminde uzun süre kalabilen lifli ve sellüloz içeren sebze, meyve ve kepekli ekmek tercih edilmelidir.

* Yetişkin bir insanın yaklaşık 1,5 -2 litre su içmesi gerektiğinden sıvı alımına çok dikkat edilmelidir.

“Diyetisyen Özlem Sert Aydın’dan Ramazanda Kilo Almamak Ne Yapmalı?” bu konumuz için tıklayınız.

“Tok Tutan ve Kilo Aldırmayan Bir Ramazan Menusu” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 1 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.