Probiyotikler Sağlığımız için Ne Kadar Önemli? Probiyotik Besinler Sağlığımız için Ne Kadar Faydalı?

Doğada iki tür bakteri vardır. Bunlardan ilki; hastalıklara neden olan ve insan sağlığını bozan patojen bakteriler, diğerleri ise; sindirim sistemimizin düzgün çalışmasını sağlayan yararlı bakterilerdir ve bunlar probiyotiklerdir. Patojen bakteriler, derimiz dahil her yerde bulunurken; yararlı bakteriler  bağırsaklarımızda yaşarlar ve sindirim sürecine yardımcı olurlar.

Kısaca söylemek gerekirse; bağırsağımızdaki yararlı bakteriler olmadan besinlerin sindirimini gerçekleşemez.

Antibiyotiklerin sık sık ve yüksek miktarda kullanılması patojen bakterileri öldürürken, yararlı bakterileri de öldürür. Aşırı işlenmiş gıdaların tüketimi veya fiberden zengin olmayan bir diyet de vücudumuzdaki probiyotiklerin azalmasına neden olabilir. Uzun süreli ishal ve stres de vücuttaki probiyotik bakterileri yok edebilir. Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı da probiyotik bakterilerin azalmasına ve sindirim sisteminin bozulmasına neden olabilir.

Vücutta probiyotiklerin azalması çeşitli sağlık sorunlarını da bereberinde getirebilir. Ancak; doğal probiyotik gıdalar ya da yaralı bakteri bulunduran besinlerle bu sağlık sorunlarının üstesinden gelinebilir. Probiyotik gıdalar, sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olan canlı mikroorganizmaları içeren gıdalardır.

Prbiyotik (yararlı bakteriler bulunduran) besinleri şöyle sıralayabiliriz.

probiyotik-gıda1* Ayran
* Süzme peynir
* Yoğurt-Lahana turşusu
* Kefir
* Pastörize edilmemiş turşu ve zeytin
* Dhokla (nohut fermente edilerek yapılmış Hint aperatifi)
* Dosa (pirinç ve siyah mercimek fermente edilerek yapılan geleneksel Güney Hint yemeği)
* Idli (pirinç ve siyah mercimek fermente edilerek yapılan Hint aperatifi)
* Kim Chi (baharatlı, keskin fermente edilmiş lahana, geleneksel Kore yemeği)
* Miso (bir sos veya yaymak olarak kullanılan fermente soya salçası, popüler Japon gıdası)
* Natto (fermente edilen soya fasulyesinden yapılmış Japon gıdası)

Eğer emziren bir kadın antibiyotik alır ise, bebek de antibiyotiklerin yan etkilerinden muzdarip olabilir. Probiyotik gıdalar ile beslenen bebeklerde bu belirtiler hafifler.

Probiyotik (yararlı bakteri bulunduran) besinlerin faydaları ise şöyle sıralanabilir.

Probiyotikler, vücut içindeki zararlı bakterilerin çoğalmasını durdurmaya yardım eder. Ayrıca ishal, mide rahatsızlığı, şişkinlik, gaz, hazımsızlık, irritabl barsak sendromu ve diğer bağırsak sorunları önlemeye yardımcı olurlar.

Probiyotikler (yararlı bakteriler) gastrointestinal enfeksiyonları önleyerek sindirim sistemini özellikle de bağırsakları sağlıklı tutarlar.

Probiyotikler, hastalık sonrası hızlı iyileşmeyi sağlarlar.

probiyotik-gida1Probiyotikler, mantar enfeksiyonlarının belirli türleri için büyük iş yaparlar. Önemli ölçüde alerjik reaksiyon riskini azaltırlar ve aynı zamanda solunum yolu enfeksiyonlarının gelişme riskini düşürürler.

Probiyotikler, idrar yolu enfeksiyonlarıyla mücadele etmeye yardımcı olurlar.

Probiyotik bakteriler içeren gıdalar, yiyeceklerdeki vitamin ve minerallerin emilimini arttırır.

Bu gıdaların düzenli tüketimi kabızlık, kolit, gastroenterit, enfeksiyon, ishal, gaz, laktoz intoleransı, kötü sindirim ve özellikle kolon kanseri gibi çeşitli sağlık koşullarını önlemeye yardımcı olur.

Bu gıdaların mesane kanseri riskini azaltmaya yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Probiyotikler bağışıklık sistemini güçlendirmeye de yardımcı olurlar. Bu gıdalar çocuklardaki egzama belirtilerini azaltmaya yada önlemeye yardımcıdır.

(Visited 20 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.