Probiyotik ve Prebiyotik Nedir? Probiyotik ile Prebiyotik Arasındaki Farklar Nedir?

Probiyotikler, vücudumuz için gerekli olan, canlı bakterileri ve mayaları kapsar. Bu probiyotikler, sindirim sistemine yardımcı olan ve vücudumuz için gerekli olan yararlı bakterilere verilen addır.

Prebiyotikler ise; probiyotik dediğimiz bu canlı bakterilerin vücudumuzda çalışabilmeleri için ihtiyaç duydukları, enerji içeren besinlerdir.

Kısacası; probiyotikleri vücudumuzda sindirim sistemimizi düzenlemek için çalışan işciler gibi düşünürsek; prebiyotikleri de onların yedikleri yemekler olarak düşünebiliriz. Böylece prebiyotikleri yiyerek beslenen ve enerji toplayan probiyotikler, vücudumuzun daha sağlıklı bir hale gelebilmesi için durmadan çalışırlar. Vücudumuz, probiyotikleri ve prebiyotikleri tıpkı vitamin ve minerallerde olduğu bunları da  besin yolu ile alır.

Şimdi gelelim probiyotik ile prebiyotik arasında ne fark var, bunları şöyle izah edelim.

Aslında bu iki kavramı da birbirinden ayrı düşünmek olmaz. Bunlar tıpkı bir elmanın iki yarısı gibidirler.

probiyotik4Probiyotik, bağırsaklarımızın içinde bulunan, onun düzenli çalışmasında önemli rol oynayan faydalı mikroorganizmalardır. Çoğunluğu ise yararlı ve dost bakterilerdir. Oldukça hassas bir yapıya sahip olup, ektikis bir durumda bulunurlar ve besinler aracılığıyla ya da besinlerin içine eklenerek vücuda girerler.

Yapıları nedeniyle henüz mide asitleriyle buluşmaya başladıklarında ölmeye başlarlar. Ardından yaşamayı başaranlar sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlama görevine başlar ve diğer yararlı bakterilerin çoğalmasına da yardımcı olurlar. Probiyotikler; kefir, yoğurt, ekşi krema ve peynir gibi gıdaların içinde bulunur, genellikle hayvansal gıda temellidir.

Prebiyotik ise; genellikle bitkilerin içinde bulunur. Prebiyotikler, aktif halde olmayan bakterilerin aktif hale gelmesini sağlayan ve onların gelişmesine yardımcı olan gıda bileşenleridir. Ağızdan alındıktan sonra hızlıca ölmezler, o denli hassas yapıya sahip değillerdir. Bağırsaklara sağlam bir şekilde gelip, enerji kaynağı olarak kullanırlar ve inaktif veya etkisiz haldeki bakterilerin aktif olmasını ve daha fazla yararlı bakterinin de oluşumu desteklerler.

Kısacası probiyotik olmadan prebiyotik olmaz, prebiyotik olmadan da probiyotik görevini yerine getiremez. Prebiyotik, probiyotiğin yaşamasını sağlar, aktifleştirir ve çoğalmasına destek olur. Probiyotik de bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olan yegane mikroorganizmadır. Her ikisinin düzenli alınması oldukça önemli ve kıymetlidir.

Hatta şöyle diyebiliriz; vücudun ikinci beyni olarak bilinen bağırsaklarımız, sağlıklı bir biçimde çalışabilmesi bu iki mucizeye ihtiyaç var. Çünkü; biri olmadan diğerinin varlığı çok eksik kalır.

(Visited 46 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.