Probiyotik İçeren Gıdalar veya Besinler Nelerdir?

Probiyotikler, vücudu zararlı mikroorganizmalardan koruyan ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayan,

diyebiliriz ki; organizmamızla dost, canlı bakterilerdir.

Sağlık için zararsız ve hatta faydalı olan bu probiyotikler, antibiyotik gibi bazı ilaçların kullanımı ve yanlış beslenme sonucu imha edilebilmektedir. Çünkü, antibiyotik ilaçlar, zararlı patojenleri yok ederken faydalı bakterileri de eş zamanlı olarak imha etmektedir. Bundan dolayı da, sürekli ve yüksek dozlarda antibiyotik tüketimi, bir takım sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilmektedir. Bu arada, aşırı derecede işlenmiş olan gıdaların tüketilmesi ya da lif bakımından zengin gıdaların az tüketilmesi sonucu, probiyotik üretimi azalmakta ve bundan dolayı da, probiyotiklerin miktarında azalma yaşanmaktadır. Ayrıca, uzun süre devam eden ishal, stres, alkol ve uyuşturucu kullanımı da, probiyotik oranının azalmasına ve sonuç olarak da, sindirim sistemi sağlığının bozulmasına neden olmaktadır.

Ancak; azalan probiyotik miktarını dışarıdan alınan probiyotik besinlerle destekleyebilirsiniz.

Peki, probiyotik hangi yiyeceklerde bulunur? Şimdi bu konu hakkında bilgilenmeye ne dersiniz.

Probiyotik İçeren Gıdalar ve Besinler :

Yoğurt : Özellikle de ev yoğurdunun probiyotik içeriği daha yüksektir. Sindirim sistemini koruyarak bağışıklığı artırır.

Peynir : Probiyotik içeriği oldukça fazladır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yardımcı olur.

Kefir : Bir tür fermente (mayalanma) sonucu meydana gelen kefir, keçi, koyun ya da manda gibi hayvanların sütünden elde edilebilmektedir. Fermentasyon yardımı ile meydana gelen kefirin, probiyotik içeriği sütün içerdiği probiyotiklerden daha fazladır.

Lahana Turşusu : Mükemmel bir beta karoten, demir, kalsiyum, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini ve C vitamini kaynağı olan lahana turşusu aynı zamanda, çok iyi bir probiyotik kaynağıdır. Üstelik lahana turşusunun içerdiği probiyotik doğal probiyotiktir.

probiyotik2Salatalık Turşusu : İyi bir probiyotik kaynağıdır. Bağırsak ve sindirim sistemi sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Salatalık turşusunun suyu dahi, iyi bir pobiyotik kaynağıdır.

Ayran : Ayranın yapısında doğal olarak bulunan probiyotik, sindirim sistemine yerleşmiş olan zararlı bakterilerin yok edilmesine ve yararlı bakterilerin ise artırılmasına yardımcı olmaktadır.

Keçi Sütü : Koyun, inek ve manda sütlerine nazaran daha sert ve koyu bir yapıya sahip olan keçi sütünün içeriğinde doğal olarak bulunan faydalı bakteriler, vücut için enerji sağlayarak, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Kambu Çayı : Bir tür fermente çay olan kombu çayı, bundan dolayı da, probiyotik içeriği yüksek bir çay çeşididir. Türk kültüründe fazla bilinmeyen kombu çayı, vücut için enerji sağlamakta ve rahatlama sağlamaktadır.

Mikro Yosunlar : Mavi yeşil algler, spirulina ve chlorella gibi bazı alg (yosun) türlerinin probiyotik içerikleri yüksektir. Bu gibi mikro yosunlar, aktarlar tarafından toz şekilde satılmaktadır. Mikro yosunların probiyotikleri de, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

Bitter Çikolata : Süt ve şeker içermeyen bitter çikolata, diğer bazı süt ürünlerinden dahi daha fazla miktarda probiyotik içermektedir.

Probiyotik içeren diğer besinler ise;

* Nar ekşisi,
* Turşu,
* Sirke,
* Şalgam,
* Boza,
* Süzme peynir,
* Pastörize edilmemiş zeytin,
* Dhokla (nohutun fermente edilmesiyle yapılan Hint aperatifi)
* Dosa (pirinç ve siyah mercimeğin fermente edilmesiyle yapılan geleneksel Güney Hint yemeği)
* Idli (pirinç ve siyah mercimeğin fermente edilmesiyle yapılan Hint aperatifi)
* Kim Chi (baharatlı ve keskin fermente edilmiş lahana, geleneksel Kore yemeği)
* Miso (bir sos veya yaymak olarak kullanılan fermente soya salçası, popüler Japon gıdası)
* Natto (fermente edilen soya fasulyesinden yapılmış Japon gıdası).

Bu gibi besinler, fermente sonucu elde edildikleri için probiyotik içeriği yüksek gıdalardır.

(Visited 62 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.