Probiyotik Bakımından Zengin Yiyecekler

Probiyotikler, sindirim sistemini kolaylaştıran, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren, deri enfeksiyonlarını önleyen, kemik erimesi ve menopoz sıkıntılarını azaltan, bazı kanser türlerini önleyen ve organizmamızla dost olan canlı bakterilerdir.

Bağırsaklarımızda yaşayarak bağırsağın doğal dengesini sağlayan, vücudumuzu zararlı bakterilere karşı koruyan bu bakteriler, sağlık açısından çok ama çok faydalıdırlar.

Bağırsak florası popülasyonunun düzgün olması sağlığımız için çok önemli bir durumdur. Öyle ki; hastalık, stres, yorgunluk ve antibiyotik kullanımlarında bağırsak florası bozulur. Bu durumlarda probiyotiklere çok ihtiyacımız vardır.

probiyotik3Diyebiliriz ki; sağlıklı bir beden için, bağırsak floramızı iyi bakterileri zenginleştirmemiz gerekir. Peki; nasıl zenginleştirebiliriz, hiç düşündünüz mü? Probiyotiklerin sayısının artırmak için hangi yiyecekleri yemeliyiz? Probiyotikçe zengin yiyecekler nelerdir?

İşte bu sorularınızın cevabı…

Probiyotik bakımından zengin yiyecekleri şimdi şöyle sıralayabiliriz.

Sebzeler : Yer elması, sarımsak, soğan, pırasa, pancar, rezene kökü, bezelye, lahana

Bakliyat : Nohut, mercimek, barbunya, kuru fasulye, soya fasulyesi

Meyveler : Elma, muz, nektarin, şeftali, Trabzon hurması, karpuz, greyfurt, nar, kurutulmuş meyveler (örneğin hurma, incir)

Tahıllar : Tam buğday, arpa veya çavdar ekmeği, buğday kepeği, yulaf

(Visited 23 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.