Osteoporoz Nedir? Osteoporoz Nasıl Oluşur? Osteoporoz Oluşumunda Kimler Risk Altındadır?

Osteoporoz, diğer adı ile kemik erimesi, kemik kitlesinde azalma, kemik dokusunun mikro mimari yapısının bozulması ile kendini gösteren bir hastalıktır. Kemiğin kırılgan bir hale gelmesi şeklinde de tanımlanabilir.

Ostreoporoz, diğer adı ile kemik erimesi, aslında kemiklerin erimesi değil, kemiklerin kırığa sebep olabilecek şekilde zayıflamasıdır.

Osteoporoz nasıl oluşur?

Kemik devamlı olarak yapılan ve yıkılan, kendini yenileyen bir organdır. Gençlerde kemik yapımı, yıkımına eşittir. Yaş ilerledikçe kemik yıkımı, kemik yapımdan daha fazla olmaya başlar ve kemik kitlesi azalır. Kadınlarda, östrojen hormonu kemiklerin yıkımını önlemektedir. Adet kesimiyle yani menopoz döneminde bu hormon azaldığından kemik yıkımı artar.

Çocuk ve genç erişkin, yeterli kalsiyum almıyor, güneş ışınlarına yeteri kadar maruz kalmıyorsa, kemik kitlesi azdır. Menopoz sonrası da, kolaylıkla kaybediIir. Osteoporoz için kalıtsal bir yatkınlık da vardır.

Osteoporozu, menopoz, hareketsizlik, yanlış beslenme, bazı ilaçlar ve hastalıklar hızlandırır.

Osteoporoz oluşumunda kimler risk altındadır?

* Ailesinde kemik erimesi olanlar,

* Kadınlar, (ostrojen hormonu azalanlar)

* Beyaz tenli, açık renk gözlü olanlar,

* Kısa boylu ve zayıf olanlar,

* 50 yaşın üstünde olanlar,

* Menopoza girenler,

* Operasyon ile yumurtalıkları alınanlar,

* Yetersiz kalsiyum alanlar,

* D vitamini eksikliği olanlar,

* Hareketsiz yaşam tarzı olanlar,

* Sigara içenler,

* Alkol, kola ve kafeinli içecekleri çok tüketenler,

* Bazı ilaçları uzun süre ve yüksek dozda kullananlar, (Örneğin; kortikosteroidler, lityum, alüminyum, antikonvülzanlar, antiasitler, antikoagülanlar, siklosporin, tiroid ilaçları ve bazı kanser ilaçları gibi).

* Bazı hastalıkları olanlar, (Örneğin; şeker hastalığı, tiroid veya paratiroid bezinin fazla çalışması, mide-barsak operasyonu geçirmiş olmak, uzun süren hareketsizlik, felçler, bazı romatizmal hastalıklar ve diğer bazı endokrin (hormonal) hastalıklar, osteoporoza neden olabilmektedirler.)

* Testosteron hormonu azalan erkekler, (Erkeklik hormonu olan testosterondaki azalma kemik kütlesini azaltmaktadır. Erkeklerde gonad fonksiyonunun; işlevinin herhangi bir nedenle azalması, osteoporoza bağlı kırıklara yol açabilmektedir.)

“KEMİK ERİMESİ” ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

“KEMİK SAĞLIĞI” ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 34 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.