Öksürük ve Balgam İçin Doğal Şurup Tarifi

Kışla birlikte artan ve üst solunum yollarını etkileyen hastalıkların, öksürük, balgam gibi belirtilerini hafifletmek için, doğanın bize sunduğu bazı bitkilerden faydalanarak derdinize çare bulabilirsiniz.

Balgam, hastalık yapabilecek toz, mikrop, bakteri vs. maddeleri bünyesinde tutan bir salgı olup, vücuttan atılması gereken karışımdır. Balgamın atılması zor ve zahmetlidir. Ancak, öksürük ile vücuttan atılabilir. Kişi, istemsizde olsa öksürerek bu salgıyı atması gerekir. Vücutta kalması hastalıklara davetiye çıkarabilir.

Soğuk algınlığı, bronşit, grip gibi hastalıkların belirtisi olan, öksürük ve balgamın size yaşattığı sıkıntıları hafif atlatabilmek için, öksürük şurubunuzu kendiniz evde yapmak istemez misiniz.

İşte, akciğerleri dolduran ve boğazı tıkayan bu salgıyı kolayca atabilmek ve öksürüğün size çok fazla zarar vermesini önlemek için, zencefil, sarımsak, soğan, kabuk tarçın, limon ve bal kullanılarak yapılan doğal öksürük şurubu tarifimiz.

Öksürük ve Balgama İyi Gelen Şurup :

* 1 adet soğanın kabuklarını soyun ve 7-8 parçaya ayırın,

balgam7* 5-6 diş sarımsağın kabuklarını soyun ve birkaç parçaya bölün,

* 1 kabuk tarçın,

* Küçük bir patates büyüklüğünde taze zencefilin kabuğunu soyun ve ince ince dilimleyin.

Bu malzemeleri bir kavanoza koyun ve içinde karıştırın. Üzerine 1 su bardağı kaynar su ilave edin ve kavanozun kapağını kapatın. Ilıyana kadar bekletin. Ilıdıktan sonra karışımı süzün.

Yalnız, karışımın içinde kabuk tarçını bırakın. Sonra bu karışımın içine yarım limonun  suyu ve 1 yemek kaşığına yakın bal ilave edin ve karıştırın.

Şurup hazırlanmıştır.

Bu karışımı, yani, şurubunuzu buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Öksürüğü ve balgamı olan, çocuklara ve büyüklere, yemeklerden sonra, 1 yemek kaşığı verilir.

Not : Bu karışım, içeriğinde, bal olduğu için 12 aydan küçük bebeklere, içeriğinde zencefil olduğundan 2 yaşından küçük çocuklara kullanılamaz.

 

(Visited 60 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.