Öksürük-Öskürük Nedenleri-Öksürük Çeşitleri

Öksürük , havanın akciğerlerden spazmı andıran şiddetli bir şekilde çıkması şeklinde tanımlanır. Öksürük, boğaz ve göğüsteki solunum yollarını temizlemeye yarayan bir reflekstir.

Öksürük Nedenleri:

Genellikle burun yutak gırtlak ya da ağız gibi üst solunum yollarında meydana gelen tahriş ya da iltihaplanma sonucu olabileceği gibi alt solunum yollarındaki rahatsızlıklardan da kaynaklanabilir. Ayrıca toz ya da polen gibi çeşitli maddelerin solunum yoluna girmesi sonucu vücut öksürerek tepki verebilir.

 

Çeşitli hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkan Öksürük 3 grupta toplanır:

Kuru Öksürük: Nezle boğaz iltihabı bademcik iltihabı fazla sigara içmek sindirim bozuklukları gastrit ishal kabızlık bağırsak solucanları kalp hastalıkları ve ses tellerinin hastalanmasından kaynaklanan öksürükler balgamsızdır yani kuru öksürüktür.

Nöbet şeklinde gelen Öksürük: Bu çeşit öksürük boğmaca veya ciğer şişmesi; gırtlak veya hava borusunun tahriş olması veya astımdan kaynaklanır. Bu çeşit öksürükte pek az balgam görülür.

Balgamlı Öksürük: Bu çeşit öksürük sık sık tekrarlar. Hastada hırıltı vardır. Balgam çıkarır ve nefesini dışarı vermekte zorluk çeker. Balgamlı öksürük; Bronşit astım sinüs iltihabı müzmin sinüzit kalp hastalıkları veya tüberküloz’un bir işareti olabilir. Öksürük nasıl olursa olsun ihmal edilmemesi ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

“Ahmet Maranki’den Öksürük için Bitkisel Tedaviler” bu konumuzu okumak isterseniz tıklayınız.

“Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürük için Ne Yapılabilir? bu konumuzu okumak isterseniz tıklayınız.

(Visited 60 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.