Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürük için Ne Yapılabilir?

Konumuza önce öksürük, öksürük türleri, öksürüğe neden olan hastalık ve durumları anlatarak başlamak istedik.

Öksürük bir hastalık değil, boğaz ve solunum yollarını temizlemeye yarayan bir savunma mekanizmasıdır. Öksürük, balgamlı-balgamsız ve kronik-akut olmak üzere iki farklı şekilde değerlendirilir.

Balgamsız öksürük, kurudur ve boğazda bir gıcık hissine neden olabilir. Eğer öksürükle birlikte balgam geliyorsa buna yaş veya prodüktif öksürük denir. 3 hafta ve daha uzun süren öksürükler kronik öksürük olarak kabul edilir, bazen senelerce de sürebilir.  Akut öksürük enfeksiyonları ise; sinüzit, farenjit, nezle, akciğerlere yabancı cisim kaçması gibi nedenlerle oluşur.

Nezle, grip, farenjit, astım, geniz akıntısı, reflü, kalp yetmezliği, tüberküloz, akciğerde sıvı toplanması gibi hastalıklar kuru öksürüğe neden olabilir. Sinüzit, bronşit veya sigara içimi ise balgamlı öksürüğe yol açabilir. Ayrıca; kronik kulak problemleri, uzun süre kullanılan tansiyon ilaçları ve sigara da öksürük nedenleri arasındadır. Zaman zaman öksürüğün nedeni psikolojik de olabilir.

Bu arada, öksürüğün süresi ve şekli nedeninin saptanması konusunda önemlidir.

Geceleri ortaya çıkan, kuru ve balgamsız öksürük, genellikle; viral üst solunum yolu enfeksiyonuna ya da alerjiye bağlıdır.

oksurukGeniz akıntısı, sinüzit ve gastroösefageal reflüye bağlı öksürükler kişi uykuya daldıktan hemen sonra başlamaktadır.

Egzersiz, hareket, gülme ve ağlama ile artan öksürük astıma işaret etmektedir.

Kaba, boğuk, havlar tarzda öksürük krupta görülmektedir. (Krup, toplumda yalancı kuşpalazı olarak bilinir.) Krup sendromu, çocuklarda öksürük nöbetleri ve havlamayı andıran seslerle kendini belli eder. Özellikle kış aylarında salgın olarak görülen krup sendromu, çocukları bir hayli sarsabiliyor.

Gürültülü, metalik öksürük trakeit denilen solunum yolu enfeksiyonu göstergesi olabilmektedir.

Boğmacada öksürük nöbet şeklinde ve haykırır tarzdadır.

Pnömoni (zatürre) ve tüberkülozda öksürük kurudur.

Bronşiektazi, akciğer apsesi, kistik fibrozis gibi akciğer hastalıklarında öksürük balgamlıdır.

Öksürüğe neden olan hastalıklar dahilinde öksürük türleri hakkında sizleri bilgilendirmiş olduk. En azından hangi öksürük ne anlama geliyor bilgi sahibi olduğunuzu zannediyoruz.

Şimdi, Öksürük nasıl geçer? Öksürüğü geçirmek için ne yapabiliriz? Öksürüğe karşı ne gibi bitkisel tedavi uygulayabiliriz? İşte bu sorularınızın yanıtları…

Öksürüğü geçirmek için, önce, öksürüğe sebep olan hastalıkların saptanması ve o hastalığa karşı tedavi uygulanması gerekir.

Eğer; öksürüğe neden olan durumun solunum yolu enfeksiyonları olduğu düşünülürse, bu hastalıklardan korunmak, öksürük için de bir önlem olacaktır.

Böyle bir durum için; 

oksuruk2* Düzenli ve dengeli beslenmek, özellikle kış aylarında yeterli C vitamini almak gerekir,

* Her türlü tozlu ve kirli ortamdan uzak durmak gerekir,

* Vücut direncini korumak için düzenli spor veya yürüyüş yapmak gerekir,

* Halsiz veya yorgun düşmemek için uyku sürelerine dikkat etmek ve vücudu dinlendirmek gerekir,

* Bol sıvı almak gerekir.

Öksürüğün en yaygın nedeni olan sigaradan uzak bir yaşam sürmek, hem öksürükten hem de birçok ciddi sağlık sorunlarından korunmada en önemli önlemdir.

Ayrıca; böyle bir durumda; solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklı öksürük için evde uygulanabilecek bitkisel tedavileri de şöyle aktarabilir.

Öksürük için Evde Yapılabilecek Doğal,Bitkisel Tedaviler :

* Bir elmanın kabuğunu soyun, bir kaç da çekirdeğini koyun, birazcık ıhlamur, bir iki karanfil, belki bir tarçın kabuğu, bir dilim de limon. Bunların hepsini kaynatıp, isterseniz bal ile tatlandırıp sıcak sıcak içebilirsiniz. Ilık ılık vermek suretiyle çocuklar için de kullanıbilirsiniz.

* Bir tatlı kaşığı bala toz zencefili karıştırarak macun yapıp için (yiyin), boğazınıza ve öksürüğe çok iyi gelir. Çocuklara uygulamayın.

oksuruk* İki tatlı kaşığı dut pekmezine uygun miktarda karabiber katıp karıştırın ve günde bir kaşık verin. Bir iki güne kadar öksürük geçecektir. Yetişkin ve çocuk kullabilir.

* 1 çay kaşığı karabiber , 1 tatlı kaşığı bal ile ile karıştırılarak verilir. Ardından da süt. Bu formül yetişkinler için de etkilidir.

* Kabukları ile elma, tarçın, zencefil, ıhlamur, ayva ve kabuklu limonu kaynatıp suyunu içirin. Göğsü yumuşatacak ve öksürüğü geçirecektir.

* Çocuğunuzu uykuya yatırırken oda sıcaklığındaki balı sırtına sürüp, üstüne gazete veya kağıt havlu ile kapatıp, uyumasını sağlayın. 2-3 kez denendiğinde öksürüğü kesecektir.

* Ihlamurla ile ayva yaprağı beraber kaynatılıp içilirse, öksürük geçer.

* Bir miktar kekiği su ile kaynatıp içine bal koyup ılıtılır. Ilıyan karışım bebeklere verildiğinde öksürüğü geçer.

* Nişastayı suyla kaynatıp içine limon yada portakal suyu koyun biraz da tatlandırmak için pekmez ekleyin. Bu karışımı ılık ılık içirin. Çocuğunuzun öksürüğü hemen kesilecektir.

* Biraz zeytinyağını ısıtın, ve içine karabiber atarak pişirin, iyice yansın. Sonra ılınınca öksüren Çocuk veya yetişkin kişinin, sırtına ve göğsüne sürüp ovun. Üzerine, hafif emince sıcak bez örtün ve giyinmesini sağlayın.

SOLUNUM YOLU HASTALIKLARI ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

SAĞLIK ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

ŞİFALI BİTKİLER ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 4.178 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 9 oy)
Loading...
Latest Comments
 1. özlem

  meraba ben özlem ben sittetli öksürügüm var bugazımda kuruluk ve yapışma var doktorlar bıronsit diyor hava verdiler hava bugazımın kurulugunu gideriyo ama öksürügüm cok şiddetli ne önerirsiniz

 2. yok

  ben 12 yaşındayım hastayken hemen suya parça lımon atıyorum nane atıyorum elmaa atıyorum mandalina atıyorum terliyorum dus alıyorum çok iyi geliyo bana

 3. funda"

  Bir öneri de benden ; Havluya kuru sabunu iyice sürün, sürdüğünüz tarafı sırtınıza koyun. aynı işlemi başka havluyla ön tarafınızı da koyun.Ökdürüğünüzün kesildiğini göreceksiniz. Aynı işlemi 2 – 3 saatte bir tekrarlayın. Küşük çocuklarda da rahatlıkla kullanın. Etkisine şaşıracaksınız. Not: yeşil sabun kullanmanız daha iyi.

 4. aslı

  bu yöntemi denicem kızım 6 yaşında ve ilaç kullanmama ragmen geceleri öksürüyor dr. bir sorun olmadıgını söylüyor inşallah iyi gelir

 5. canan

  bir ince havlunun içine bal koyup 5-10 dakika bekletip biraz kurutun çocuğunuzun gövdesine veya sırtına karabiber ile zencefil dökün havluyu sırtına veya gövdeye koyduktan sonra 10 dakika iyi bir şekilde masaj uygulayın çocuğunuza çok iyi gelecektir bunu 2 saatte bir uygulayın bunu 1 hafta sürdürün çocuğunuz yine öksürüyorsa ciddi bir rahatsızlığı var demektir

 6. mehmet

  bende grip olduğum için öksürük başladı verilen bu tavsiyeleri denicem inşallah işe yarar…!

 7. hümeyra

  bence en etkisini çabuk gördügüm havluya sabun sürüp sırta konulması kızıma hep öyle yapıyorum kendimede aynısını deneyin lütfen hemen ilaca başvurmayın…

 8. aleyna

  benden size bir oneri sunuyorum 2 gunden kısa bir vakitte iyileşebilirsiniz.
  1 su bardağısıcak suya,1 tatlı kaşığı bal,çeyrek limon suyu,1 çay kaşığı zencefil tozu.
  yapın valla iyileşeceksiniz. ama hepsini açin acı olsada biraz lutfen hepsini için.

 9. sibel

  Yazan herkesten Allah razı olsun

 10. Özlem

  Benim kızım da 10 gündür balgamli öksürüyo ne ilaç verdiysem öksürügü kesilmiyo ama tavsiyelerinizi denicem inşallah faydası olur

 11. Kızım

  Mrb soğan kesip bı beze koyünüz sonrada boğaza bağlayınız iyi gelir deneyin.

 12. selma

  selamun aleykum bu yazilanlari deniycem ogluma insallah faydasi olur kendimede tabiki

 13. irem

  ıhlamuuur 😀

 14. elif

  oğlumun öksürüğü durmuyor ilaç veriyorum hiç faydası yok sizin tafsiyelerinizi yapıcam teşekürler

 15. ertan

  yumruğunuz kadar siyah turp’un içini oyun ve içine silme bal koyun turp’u çay bardağına oturtun. sabaha kadar bekleyin. bardağın dibindeki süzülen sıvıyı için. ve bunu üç gün deneyin …iyi geldiği görülmüştüür

 16. yasmin

  Bende hastayım inşallah tavsiyeler ise yarar

 17. fitnat

  7 yasındakı kızım oksurukten uyuyamadı yorumları okurken en kolayı uygulamak istedim balın içine karabiber koyup karıştırdım hemen arkadasından ılık sut verdim oksuruk hemen kesildi inanın suan kucagımda mısıl mısıl uyuyo canım benim saskın ve mutluyum

 18. sukran

  bir yemek kasigi bal a bir cay kasigi karabiberi iyicd kariistirip yiyin ama bir sure ustune su icmeyin (En az yarim saat )gecmis olsun bende ki dur durak bilmeyen oksugumu kesti

 19. Venedikkk

  Ben 11 yaşındayım babam bana üst üste 9 diş sarımsak verdi ve öksürüğüm geçtiğini!

 20. seren

  İşallah şifasını buluruz …

 21. gggggggggggggggggggggggggg

  güzelllllllllllllll

 22. tuncay

  1 bardak sütun ıcıne 1cay kasıgı karabıber koyup hafıf kaynatıp ıcın kesın sonuc

 23. sila

  kizima denedim ve cok iyi geldi vaaaallaha tavsiye

  ederim.

 24. Hifa

  Nane limon elma kabuğu kara biber tarcın karanfil hepsini kaynatın içine bal koyup için hemen faydasını göreceksiniz

 25. aleyna

  tavsiyelerinizi teşekür ederim inşallah iyi gelir

 26. nazlı

  inşallah deneyenlere faydası olur:) 🙂 🙂

 27. mehtap

  Nisastayi suyla pisirip icine limon ve pekmez koyun bebeklere cok iyigeliyor gecmis olsunn

 28. ecrin

  sağ olun öksürüğüm kesilmiyordu . bunları denicem

 29. su

  Allah bu paylaşımları yapan
  herkes den razı olsun
  şu an bal ve karabiber karışımını yaptım 5 dakikayı geçti iyi geldi

 30. sibel

  tesekürler olum öksürüyo isallah ssifasini bulurus

 31. zeynep

  oğlum 3 yasında okrugu cok fazla hemen sımdı bunları denıcem ınsaallah ıyı gelır

 32. Adana Gullu Otlu

  Bence paylasimlar degerlidir ozelliklede saglik hususunda

 33. ESRA

  BENİMDE BOĞAZIM ÇOK AĞRIYORDU HATTA YEMEK YERKEN YUTMAKTA ÇOK ZORLANIYORDUM. FAKAT BU SİTEDEN BİR İŞE YARAYACAK BİR ŞEY GÖRDÜM. ASLINDA ÖKSÜRÜĞÜN SIRRI NİŞASTAYI SUYLA İYİCE ISITICAKSINIZ ARDINDAN LİMON SIKTIM. SONRA YAPTIĞIMIZ KARIŞIMI TATLANDIRMAK İÇİN DE PEKMEZ EKLEMELİYİZ. İNANIN SİZE ÇOK İYİ GELECEKTİR. AMA ŞÖYLE BİR NEDEN DAHA VAR. YAPTIĞINIZ KARIŞIMI SABAH 12:00’DA İÇİYORUM SONRA SAAT 6:30’DA İÇİYORUM ÜÇÜNCÜ KARIŞIMI İSE AKŞAM 10:00’DA İÇİYORUM ANLIYACAĞANIZ GÜNDE ÜÇ KERE İÇİLMESİ GEREKİYOR. ASLINDA BENİM Kİ GİBİ UYGULAMANIZ GEREKMİYOR. İSTER SABAH KARIŞIMINIZI SEKİZ DOKUZDA’DA İÇEBİLİRSİNİZ. AMA MUTLAKA 3 BARDAK İÇİN EĞER BUNLARI YAPIPTA GÜNDE 1 DEFA İÇERSENİZ SESİNİZİN KISIKLIĞI AZ GİDERİR YARISI BOĞAZINIZDA KALIR O BOĞAZINIZDA’Kİ KALAN MİKROPLAR DAHA DA YIĞILIR VE SESİNİZ YİNE ESKİ HALİNİZE DÖNERSİNİZ SESİNİZ ÇOK DAHA KÖTÜ OLUR. BİZDEN BU KADAR BİR’DE UNUTMADAN YAĞTIĞINIZ KARIŞIMI KENDİNİZE SOĞUK SERVİS EDİNİZ SAYGILARIMLA

  ESRA

 34. zybeyde

  Bende denicem bakalim kzima nasil olucak

 35. Hatice

  Bala karabiber kattım verdim kızımın öksürüğü sanki azaldı gibi Allah kermesten razı olsun☺️

 36. yasmina

  Bende denedim kizima bal ile karabiberi yarim saat kadar oldu iceli simdi misil misil uyuyor cok dukur Allah razi olsun bilgilerini bizimle paylasan herkesten

 37. yaşar

  Balın içine iki kaşık zencefil katın

 38. hüseyin

  2 haftadir hastayim. Grip artik icime işledi bagisiklik yapti gibi. Oksurukten neredeyse nefesim kesilecek dereceye geliyor ve yanma oluyor. Bu onerilerinizi uygulayacagim umarim geçer tesekkurler .

 39. Anonim

  oksuruge lyi gelen nane limon portakal iki cay kasig nane yarim limon iki kabuk portakal
  ibi guzel kaynatin bi fincan icin yorganin icine girin bii guzel tarleyin cok iyi gelecek

 40. semra

  bende denedim iyi geldi teşekkürler

 41. Anonim

  Çok kötü kardeşim hasta allah şifa versin aminnn

 42. gül

  Herkese sonsuz teşekkürler 1 yemek kaşığı bal 1 çay kaşığı karabiber anında kendi öksürüğü acil şifalar diliyorum

 43. melike

  cok faydali bilgiler herkese tesekkurler

 44. derya

  Bal öksürük icin mucize birsey gercekten. İcine ya zencefil ya da karabiber koyup macun yapin.
  Ve her öksürdügünüzde bir iki kasik alin. Kisa zamanda gececektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.