Ödem Nasıl Anlaşılır? Ödemin Belirtileri Nelerdir?

Ödem, vücutta dokular arasında sıvı birikmesidir.

Ödem, vücuda sürekli yeni su girişi olmadığı zamanlarda vücudun kendini koruma mekanizması olarak ortaya çıkar ve ilk alınan Suyun bir kısmı vücudun belirli bölgelerinde toplanır.

Bu da vücutta özellikle ayak,bacak, el, karın ve göz kapaklarında şişliklerin oluşmasına neden oluyor.

Ancak düzenli ve yeterli miktarda su girişi olduğunda vücut su toplama mekanizmasına ihtiyaç duymayacağı için ödem riski en aza iner.

Ödemin Belirtileri :

Ödemin belirtileri bulunduğu organa göre değişir. Vücudun farklı bölgelerinde ödem toplanabilir. Örneğin, kalp yetersizliği, böbrek yetersizliği ve sürekli oturmaya bağlı ödemler yer çekimi etkisi ile ayak bileği ve bacaklarda oluşur.

Damar tıkanıklığına ya da toplardamara baskı yapan nedenlere bağlı ödemler ise tek kol ya da tek bacakta şişme ile kendini belirgin olarak gösterir.

İç organlarda sıvı birikmelerine bağlı ödemler o organla ilgili bulgular verir, örneğin, akciğer ödeminde nefes darlığı oluşur.

Ödemi Nasıl Anlarız?

Deri altı dokusunda sıvı biriktiğinde vücudun o bölgesi şişer ve bu şişlik üzerindeki deri gerginleşir. Eğer bu bölgedeki şişkinlik parmakla bastırdığınızda çukurlaşıyor ve parmağınızı kaldırdığınızda sıvı tekrar çukuru dolduruyor ve şişiyorsa vücudunuzda ödem oluşmuş demektir.

SAĞLIK ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

ÖDEM ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 230 times, 2 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments
  1. gizem

    güzeeeeel süpeeeeer mükemmeeeeeel

  2. gizem

    ödemi süper bir şekilde anlatmışlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.