Neden Kilo Veremiyoruz? Kilo Verememenin Nedenleri

Diyet yapan bir kişinin 6 ay-1 yıl içerisinde ağırlığının %10’unu kaybetmesi yada ayda 2-4 kilo kaybı ideal olanıdır. Kilo verilemiyor ise mutlaka bir sebebi vardır.

Neden Kilo Verilemez:

* Kilo almaya neden olan bir hastalık olabilir: Bir doktora danışmadan, muayene olmadan ve tetkik yaptırmadan diyet yapılmamalı. Kendi kendine yapılan diyetler belli bir süre sonra başarısızlıkla sonuçlanabilir.

Tiroid hastalığı, gizli şeker yada insülin direnci, böbreküstü bezlerinin fazla çalışması , polikistik over sendromu gibi durumlar kilo veremenizi engeller.

* Düşük kalorili diyetler: Bir diyet sizi aç bırakıyorsa o diyet doğru diyet değildir.Çok düşük kalorili diyetler vucudumuzdan yağ dokusu ile beraber kas dokusu kaybına da neden olur. Kas kaybı ile beraber metabolizma hızınız yavaşlar ve kilo almanıza neden olur.

* Psikolojik problemler ve aşırı stres hali : Bu tip rahatsızlıklara yönelik kullanılan ilaçlar kilo yapabilir. Psikolojik sorunlarınız varsa zayıflama tedavisine başlarken bir psikiyatriye görünmenizde fayda var.

* Kişinin düzenli egzersiz yapmaması : Kişi günlük aldığı kaloriden, daha fazla kalori yakarsa kilo verebilir. Bu da egzersiz ili mümkündür. Egzersiz, kas kitlenizin korur, metabolizma hızını artırır. Yani, kişi kendine uygun diyeti uygularken egzersizi de ihmal etmemelidir ki kilo verebilsin.

* Aile ve çevredekilerden yeterli desteği alamamak : Kilo vermeye karar veren kişi, ailesine ve çevresindekilere söylemeli, onların da desteğini istemeli.

* Öğünleri atlamak : Metabolizmanın düzenli çalışması için günde 3 ana, 3 ara öğün yapılması bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sabah kahvaltısı erken saatte yapılmalı, akşam yemeği ise 19,00 dan sonraya bırakılmamalı. Ana öğünlerden 2,5-3 saat sonra mutlaka ara öğün yapılmalı.

* Yeterli uyku uyumamak ve dinlenmemek : Metabolizmamızın en yavaş olduğu gece saatlerinde mutlaka uyumalı, en hızlı olduğu sabah saatlerinde de mutlaka ayakta olmalıyız.Uykusuzluk stres hormonlarını arttırır ve bu hormonlar kilo artışına yol açabilir.Bu yüzden mutlaka günde 7-8 saat uyumanız gerekir.

* Bol su içmemek : Metabolizmamızın uygun çalışması için günde 2.5-3 lt su içmeyi bir alışkanlık haline getirmeliyiz.

* Zararlı alışkanlıkları bırakmamak : Sigara ve alkol gibi maddeleri tüketenler diyet ve egzersiz programlarına daha zor uyum sağlıyorlar.

* Ümitsizliğe kapılmak : Belli miktarda kilo verdikten sonra,vucut yeni durumuna karşı bir denge sağlamaya çalışır ve kilo kaybı azalır,bazen de durabilir.Bu dönemde ümitsizliğe kapılmamalı,  mevcut kilonuzu korumaya çalışmalı ve egzersiz miktarını arttırmaya çalışmalısınız.

“Kolay Kilo Vermek için Kalori Yakmanın Yolları” bu konumuz için tıklayınız.

“Fazla Kilo Almanın Nedenleri” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 70 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.