Neden Kilo Alırız? Hangi Durumlar Kilo Almamıza Neden Olur?

Normal kiloda kalabilmek için, yakabildiğimiz kadar gıda almamız gerekir. Eğer yakabileceğimizden daha fazla gıda alırsak, fazla kaloriler vücudumuzda yağ olarak birikir ve kilo problemi ortaya çıkar.

Kilo probleminin altında, kolay yaşam biçimi nedeniyle hareket azalması, fazla kalori alımı ve fast-food türü yeme alışkanlıklarının artması önemli rol oynar.

Ancak, bazı olay yada durumlar kilo almamıza neden olur.

Şimdi, Kilo Aldıran bu durumlardan şöyle bahsetmek istiyorum.

Erişkin yaşlarda kilo almaya neden olan başlıca faktörler, hareketsizlik ve aşırı beslenmedir.

Bunun dışında, yaşın ilerlemesiyle de kilo almaya başlarız.

Kadınlar için kilo alımının en fazla olduğu dönemler, gebelik, emzirme ve menopoz dönemleridir. Kadınlarda doğum sayısı arttıkça kiloların da arttığı gözlenir.

Tiroit bezi yetmezliği(hipotiroidi), böbreküstü bezinin aşırı kortizol üretmesi ve yumurtalıklardaki kistlerle karakterize polikistik over hastalığı gibi hormon bozuklukları da kilo alımının önemli nedenleridir.

Evlendikten sonra düzenli yeme döneminin başlaması veya sigarayı bırakınca iştahın artması da kiloyu artıran olaylardır.

Aşırı alkol, depresyon ve bazı psikolojik sorunlar, emeklilik ve gece vardiyasında çalışmak gibi, bazı sosyal ve psikolojik nedenler kilo alımında önemli etkenlerdir.

Anne ve babamızdan aldığımız genetik yük de kilo alımının önemli bir nedenidir. Anne ve babanın şişman olması veya şeker hastası bir anneden doğmak da kilo alma açısından risk anlamına gelir.

“Neden Kilo Veremiyoruz? Kilo Verememenin Nedenleri” bu konumuz için tıklayınız.

“Kolay Kilo Vermek için Kalori Yakmanın Yolları” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 27 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...
Latest Comments
  1. serhat

    iyi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.