Neden Kaşınırız?

Biyolojik olarak kaşınma, deri parazitlerine, kan emen böceklere, zehirli ya da zararlı etkilere karşı gelişmiş çok önemli bir erken uyarı mekanizmasıdır.

Tıbbi dilde “pruritus” olarak adlandırılan kaşıntı, aşırı derecede ise, deri hastalıklarının, böbrek yetmezliğinin, şeker hastalığının, karaciğer ile ilgili sorunların, sinir hastalıklarının, hatta bazen kanserin bile habercisi olabilir. Bazı kaşıntılar ise, tamamen psikolojiktir. Obsesif-kompulsif hastalarda gerçekte olmayan sürekli bir kaşıntı hissi görülebilir.

Sivilceler, yaralar, parazitler, alerji, bakteri, mantar ya da virüs kökenli enfeksiyonlar ki bu enfeksiyonlara, AIDS ve suçiçeği gibi hastalıklar da birer kaşıntı sebebidir.

Örneğin; bahar aylarında burnunuzda dayanılmaz kaşıntılar varsa, bunun sebebi, büyük olasılıkla alerjiktir. Kimi ilaçlar veya ilaçlarda bulunan koruyucu ve renklendirici maddeler de kaşınmaya neden olabilir.

Kaşıntının nasıl oluştuğuna dair nörofizyolog görüşleri ise;

Nörofizyologlara göre, bacağa konan bir sinek gibi, herhangi bir dış etkenin, derinin üst ve alt tabakalarında bulunan bazı reseptörleri harekete geçiriyor ve bu reseptörlerde bulunan özelleşmiş sinir telleri yani “C telleri” de önce, omuriliğe oradan da beyin kabuğuna sinyaller gönderiyor. Bunun
sonucunda bacağımızdaki sineği fark ediyoruz ve beyin kabuğunun elimize gönderdiği emirle sineği bacağımızdan kovalıyoruz. Fakat ne kadar uyarı kasinti2gelirse gelsin, bacağımıza konmuş olan sineği fark etmediğimiz de olabilir. Bunun sebebi de o anda ilgimizi başka bir şeye yöneltmiş olmamızdır. Bu yüzden, gün boyunca hissetmediğimiz bir kaşıntı, gece yatağa girip uyumaya çalışırken bizim için dayanılmaz bir hal alabilir.

Peki kaşıntı hissi nasıl oluşuyor?

C telleri, sinir iletimini düzenlemede görevli kimyasallar olan nörotransmiterler salgılamaya başlar. Bu maddelerden en önemlisi “P maddesi” adı verilen ve kan damarlarını genişletip, mast hücrelerini dolaylı yoldan etkinleştiren bir maddedir. Mast hücreleri de derideki şişlik ve kızarıklığa sebep olan “histamin”i salgılar. Bazı alerjik maddeler, mast hücrelerini doğrudan uyararak histamin salgısına sebep olurlar. Histamin de o bölgede kaşıntı hissine sebep olur.

Son olarak, kaşınan bölgeyi kaşımak çoğu zaman kendimizi iyi hissettirse de, bu aslında pek de iyi bir davranış değil. Bu durum deriye zarar verebilir. Ayrıca, kaşıntı kaşıntıyı getirir ve bölgedeki kaşıntı biz kaşıdıkça artma eğilimi gösterir. Histamin kökenli kaşıntılar için, antihistaminik jeller ya da haplar kullanılabilir.

(Visited 20 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.