Ne Kadar D Vitamini Almamız Gerekir?

Kalsiyum ve fosforun bağırsakta emilimi ve vücutta kullanımı için gerekli olan D vitamini mutlaka alınmalıdır.

D vitamini içeren en önemli kaynak güneş ışınlarıdır.

Bunun dışında balıkyağı ve sütte bol miktarda bulunur. Karaciğer, balık, tereyağı, yumurta, peynir ve mantar gibi besinler de D vitamini içerir.

D vitamini eksikliği ve yetersizliği tanısı, kanda bakılan D vitamini ile belirlenir.

30 ng/ml üzeri normal,

20-30 ng/ml arası D vitamini yetersizliği,

20 ng/ml altı D vitamini eksikliği olarak tanımlanır.

Günlük olarak alınması gereken D vitamini miktarı, yaşa bağlı olarak değişmektedir.

0-12 ay: 400 IU
1-13 yaş: 600 IU
14-18 yaş: 600 IU
19-70 yaş: 600 IU
70 yaş üzeri: 800 IU
Gebelik ve emzirme dönemi: 600 IU

d vit.ihtiyacıAyrıca, kişinin D vitamini ihtiyacı sağlık koşullarına göre değişebilir. Bu nedenle, sizin için en uygun günlük D vitamini tüketimini, ancak, bir uzmandan öğrenilebilir.

Günlük D vitamini gereksinimi, hamilelik ve yaşlılık döneminde artmaktadır. Bu dönemde günlük 10 mcg D vitamini alınabilir. Aynı şekilde bebeklerde ve çocuklarda da kemik gelişimiaçısından 10 mcg tavsiye edilmektedir. Bu oran, bir çay kaşığı balık yağı ile karşılanabilmektedir. Normal bir yetişkin için günlük 5 mcg kullanım yeterlidir.

Bu vitaminin günlük ihtiyacını belirleyen en önemli faktör, kişinin güneş ışınlarından yararlanma durumudur. Güneşten sık yararlanamayan bir kişinin D Vitamini ihtiyacı daha fazla olacaktır.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise, bazı ilaçların kalsiyum emilimini azaltması durumudur. Kilo verdiren ilaçlar ya da kolesterol ilaçları kullanan kişilerin mutlaka D vitamini ihtiyaçlarını belirlemeleri gerekmektedir.

Bu tip özel durumlarda, günlük kullanım dozu için, bir sağlık kuruluşuna başvurulması tavsiye edilir.

İhtiyaç duyulan günlük D vitamini, bebek, çocuk ve 50 yaşın altındaki erişkinler için 200, 50-70 yaş arasındakiler için 400, 70 yaş üzerindekiler için 600 ünite.

Bütün vücudun çıplak olarak hafif pembeleşecek kadar güneşe maruz kalması, 10-25 bin ünite arası D vitamininin alınmasına eşdeğerdir.

(Visited 27 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.