Nasıl Kilo Alınır? Kilo Almanızı Kolaylaştıracak Bazı İpuçları

Kilo almak, kilo vermekten daha zor bir sağlık sorunudur. Çünkü; kilo almak isteyen zayıf kişiler, iştahsızlar, mideleri daha küçük, az yemeye daha alışkınlar, fazla besin tüketmek istemeyebiliyorlar, metebolizmaları daha hızlı, bu yüzden kilo almaları biraz daha meşakkatlidir.

Bu kişilerin mutlaka bir uzmanla (diyetisyen ile) çalışması gerekir. Ama öncelikle bir endoklin uzmanına görünmeleri gerekir. Muayene, kan tahlilleri yapılır, varsa bir rahatsızlık tanısı konur ve arkasından bir diyetisyen ile bağlantı kurulur.

Şimdi, sağlıklı kilo nasıl alınır, sağlıklı kilo almanızı sağlayacak bazı ipuçlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Kilo almak mutlaka sağlıklı olmalı, Enerji alıyım diye, bol bol, yağlı ve şekerli gıdaları almak sureti ile kilo almak sağlıklı değildir. O an için belki kilo alabilir. Ancak, diğer organları uyarır ve diğer rahatsızlıklara zemin oluşturabilirsiniz. Damar sağlığı, kalp, şeker, tansiyon gibi rahatsızlıklar için risk oluşturabilirsiniz.

Bu yüzden sağlıklı ve dengeli beslenmek ana kural olmalıdır. Sağlıklı besinler tüketerek sağlıklı kilo alınmalıdır.

Çok hızlı kilo da sakıncalıdır. Haftada yarım ile bir kilo almak uygun olanıdır. Bu durum kişinin metabolizmasına göre değişmektedir.

sutlu-tatliSütlü tatlılar, kilo almak için gerçekten iyi bir seçimdir. Çünkü, muhallebi, sütlaç, puding,  gibi tatlılar, hem besleyici, hem besin değeri yüksek, kalsiyum kaynağı, protein kaynağı, karbonhidrat çok iyi bir şekilde sağlanıyor. Günde 1-2 porsiyon tüketilebilir.

Kuru meyveler ve kuru yemişler kilo alma diyetlerinde en çok kullanılan besinlerdir. Kuru meyveler, vitamin, mineral ve antioksidan kaynağıdır. Enerji verir ve pratik bir beslenme kaynağıdır.  Kuru yemiş olarak da badem, fındık, ceviz gibi yemişler mutlaka tüketilmelidir.

Kahvaltıda dikkat etmeniz gereken husus ise, çay ve kahve yerine, süt ve taze sıkılmış meyve suları gibi, kalorisi yüksek olan ve çok besleyici olan içecekleri tercih etmenizdir.

Ayrıca, diğer öğünlerde de kola gibi çok sağlıklı olmayan asitli içecek yerine taze sıkılmış meyve suyu, ayran ve süt tercih etmeniz çok daha doğru seçimdir.

Öğünlerde sıvı tüketmek de şişkinlik yapar, midenizde yer kaplar ve daha az besin tüketmenize     yardımcı olur. Bu yüzden öğünlerinizde çok fazla sıvı almamaya çalışın. Su tüketmemeye çalışın. Suyu aralarda birer bardak şeklinde tüketin ki midenizi şişirmesin ve başka besinlere de yer kalsın.

Sigarayı bırakmak da aslında kilo almanızı kolaylaştırır. Sigara sağlıklı ve faydalı bir şey değil. Sigara, metabolizmayı hızlandıran, iştahı kapatan bir etkendir. Sigarayı bırakan kişiler daha rahat kilo alırlar. Bu sayede sağlıksız bir alışkanlıktan da kurtulmuş olursunuz.

Dengeli bir şekilde ve sık sık beslenerek beslenme düzenlemelisiniz. Bu şekilde sağlıklı beslenerek kilo almanız mümkün.

(Visited 75 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 6 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.