Mide Yanmasının Nedenleri Nelerdir?

Mide yanması, boğaz ve mide arasında, göğüs kemiklerinin arkasında, çoğu zaman ekşi bir geğirmeyle beraber sızlayan bir ağrı şeklinde bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkta hatta ağza acı su dahi gelebilir.

Mide yanması, genellikle, yanlış beslenme alışkanlıklarından kaynaklanır.  Ancak, farklı nedenler de mide yanmasına yol açabilir. Tabi ki nedenler için hekim muayenesi şarttır.

Mide Yanmasının Nedenleri :

* Beslenme şekli mide yanmasına neden olur.

Zor sindirilen besinlerin tüketilmesi, yiyeceklerin iyice çiğnenmeden yutulması ve ağır beslenme şekli midede yanma oluşturur.

 * Reflü, mide yanmasına neden olur.

Reflüde, yiyecekleri parçalamaktan sorumlu olan asitli mide sıvısı, yemek borusuna kaçar. Yemek borusunun iç yüzeyindeki mukoza yapısına zarar verir. Reflünün nedenlerinden biri midedeki asit sıvısının fazla salgılanmasıdır.

Bunun dışında mide ve yemek borusu arasında bulunan sfinkter adı verilen kasın zayıflaması da reflüye neden olur. Bu kas, bir nevi kapak görevi mide-yanması1görür ve mideden yemek borusuna geçişi kapatır. Zayıflaması durumunda, mideden yemek borusuna doğru asitli sıvı geçişi gözlenir. Yaşlılıkla beraber, bu kapakçığın zayıflaması çok sık görülen bir durumdur.

Hamilelik esnasında sık görülen şikayetlerden biri de mide yanması problemidir.

Burada, reflüyü oluşturan sebepler, çoğunlukla, annenin yapısal özelliklerinden kaynaklanmaz. Bebeğin mideye basınç uygulamasıyla birlikte, mide asidi yemek borusuna kaçar ve benzer yanma şikayetlerini oluşturur.

Yeteriz ve düzensiz beslenme, obezite, stres, aşırı yemek, sigara ve alkol de reflünün oluşumunu destekleyen nedenlerdir.

* Gastrit ve ülser gibi, mide şikayetleri de mide yanmasına neden olur.

Mideyi koruyan iç zarın iltihaplanmasından oluşan gastrit, midede yaraya neden olan ülserle çoğu zaman karıştırılır. Ülser, gastritin ilerlemiş halidir. Her iki hastalık da, dereceleri faklı olmak üzere ağrılar ve yanmalar görülebilir.

(Visited 66 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.