Mide Yanmasını Ne Geçirir? Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide yanmasının asıl nedeni, aşırı mide asidi üretimidir.

Mide asidi, sindirimin zor olduğu gıdaları parçalamak için daha çok salgılanır ve mideninde herhangi bir yara varsa (ülser gibi) bu bölgede yanma yaratabilir. Reflüsü olanlarda ise, asit yemek borusuna çıkar ve mide asidine dayanıklı olmayan yemek borusunu yakmaya başlar.

Bu sıkıntıları hafifletmek için, öncelikle, mide asidinin kontrol altına alınması gerekir. Bunun için eczanelerde reçetesiz satılan çiğneme tabletlerini kullanabilirsiniz.

Bunun haricinde evde uygulayacağınız doğal ve bitkisel tedaviler ile de mide yanması şikayetinizden kurtulabilirsiniz.

Mide Yanmasını Geçiren Bitkisel ve Doğal Tedaviler:

* Kekik çayı ve zencefil çayı mide yanmasını azaltan bitki çayları arasındadır. Her iki çayda, sindirime yardımcı olur. Çayı demledikten sonra süzerek ılık bir şekilde içebilirsiniz. Hatta, 1 çay kaşığı bal ile tatlandırabilirsiniz.

* Bal, mide asidi ve ülserin neden olduğu ağrılar için kullanılmaktadır. Her gün 1 çay kaşığı organik balı çeyrek çay kaşığı tarçınla karıştırarak yemek, mideyi sakinleştirir.

kekik-cayi* Eğer mide yanması, aşırı gaz nedeniyle oluyor ise, sırtınız dik biçimde oturun ve elinizle midenize geniş dairesel hareketlerle masaj yapın. Yavaş bir yürüyüş ile de gazın atılmasını sağlayabilirsiniz.

* Stres, mide ağrısı, mide yanması ve kramplarına yol açabilir. Mutlaka, stresi azalta bileceğiniz bir yöntem bulmalısınız. Spor, hobiler, nefes alma teknikleri gibi.

* Muz yemek yanmayı bir miktar azaltır.

* Yemekten sonra uzanmayın. Sırtınız dik olarak ayaklarınızı uzatın. Bu şekilde mide asidinin yemek borusuna çıkmasını önleyebilirsiniz.

* Yatmadan 2-3 saat önce yemek yemeyi bırakın.

* Yatarken başınızı yastıklarla destekleyerek yukarıda tutun.

(Visited 76 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.