Mide Yanmasına Yol Açan Nedenler ve Çözüm Önerileri

Mide yanması, midede bulunan asidin yemek borusuna kaçması sonucunda gırtlağa doğru gelen yanma hissidir. Bu durum, yemek borusu ve gırtlağın yanması şeklinde yaşanır. Bu rahatsızlık, tüketilen gıdaların özelliğine ve midenin durumuna göre yaşanır.

Mide Yanmasını Tetikleyen Nedenler ve Çözümler

Çok fazla yemek yemek : Bir kerede çok fazla yemek yemek, mide yanmasının en büyük nedenlerinden biridir. Daha küçük tabaklar kullanarak porsiyonlarınızı küçültüp mide yanmasını azaltabilirsiniz.

Aceleyle yemek yemek : İyi çiğnenmeden yenilen yiyecekler sindirim sıkıntısı oluşturur ve aynı zamanda reflü semptomlarını arttırır. Yemeğinizi yavaş yiyerek, mide yanmasından kurtulabilirsiniz.

Yağlı yiyecekler : Yağlı yiyecekler midede daha uzun süre kalır ve midede kalan yiyecekler daha çok rahatsızlık verir. Yağlı yiyeceklerden vazgeçmeniz veya pişirme şeklini değiştirmeniz midenizi ranhatlatacaktır. Kızartma yerine buğulama, haşlama, fırınlama veya ızgara yaparak mide yanmasından kurtulabilirsiniz.

asitli yiyeceklerAsitli yiyecekler : Asitli yiyecekler, domates, domates içeren ürünler, sirke ve turunçgiller gibi, özellikle, mide boşken yenildiğinde mide yanmasını tetikleyebilir. Bu yiyeceklere sınır koymanız yerinde olur.

Kafeinli İçecekler : Kahve, çay, kola ve diğer karbonatlı veya alkollü içecekler de mide yanmasını tetikleyebilir. Kafeinli içecekler midenin asit seviyesini yükseltir ve alkollü içecekler de mide kapakçığına zarar verebilir. Kafeinsiz içecekleri tercih edebilirsiniz. Bitki çayları, süt ve su gibi.

Çikolata : Çikolata, kafein benzeri maddeler içerir. Dolayısıyla çikolata da mide yanmasını tetikleyen yiyeceklerden biridir. Çikolata tüketimini en aza indirin. Mideniz boşken asla çikolata yemeyin.

Acı yemekler : Biberli yiyecekler, soğan, sarımsak ve acı soslar, midenizdeki asidi arttırarak yanmayı arttırır. Acılı yemek miktarını azaltarak ve acısız baharat kullanarak mide yanmasını önleyebilirsiniz.

Midenizle uyumlu yiyecekleri belirleyerek, sakız çiğneyerek, alkol ve sigarayı bırakarak, yatmadan en az 3 saat önce yeme içmeyi keserek, yemek yedikten sonra yürüş yaparak mide yanması şikayetlerinizin önüne geçebilirsiniz.

(Visited 60 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.