Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler

Mide yanması, mide asidinin yemek borusuna kaçmasından ötürü, gırtlağın, yemek borusunun ve midenin yanmasıdır.

Mide yanmasının en önemli nedeni, yediğimiz yiyecekler ve yeme şeklimizdir. Mide asidini tutan ve sindirimi kolay gıdalar ile bu rahatsızlık kontrol altına alınabilir.

Öncelikle, bu rahatsızlığa neden olan yiyecek ve içecekleri tam olarak bulabilmek için yediklerimizi ve içtiklerimizi not etmeliyiz.  Böylece, midede yanma hissi yapan gıdalar belirlenir ve bu gıdalardan uzak durulabilir.

Ancak, midenizde sık sık yanma oluyor ise mutlaka bir doktora görünmeniz gerekir diyor ve mide yanmasına iyi gelen yiyecekleri sizlere aktarıyoruz.

Mide Yanmasını Geçiren Yiyecekler :

Karnabahar : Haşlanmış karnabahar, mideyi asit saldırılarından koruyarak tüm sorunları giderebilir. İçeriğinde bulunan gefarnato maddesi ülser ilacının hammadesi olarak kullanılıyor.

Lahana : Lahanayı çiğ şekilde yiyin. İnce şeritler halinde doğrayıp salata yapın. Meyve presinde lahananın suyunu sıkıp aynı miktarda elma suyuyla karıştırın ve bunu için. Lahana, doğal ülser ve gastrit ilacı olarak tanınır. 4’te bir lahanayı yıkayıp kalın şeritler biçiminde doğrayın. Bir kerevizi soyarak mide yanmasinadoğrayın. Bir havucu temizleyip ince ince dilimleyin.  Lahana, kereviz ve havucu katı meyve presinde sıkıp sabah akşam suyunu için.

Patates : Çiğ patates suyu mide yanmasının doğal ilacıdır. Patatesi soyup katı meyve presinde suyunu sıkın. Su,havuç suyu veya kereviz suyuyla karıştırarak için.

Elma sirkesi : Salatalarda veya mezelerde elma sirkesi kullanın.

Maden suyu : Mide asidinin büyük bir bölümünü etkisiz hale getiriyor. Yemeklerden sonra için.

Ispanak : Ispanağı buharda pişirin veya haşlayarak tüketin. Taze yapraklarını salata olarak yiyin.

Zeytinyağı : Çiğ olarak kullanıldığında besinlerin midede kalma süresini azaltıyor ve yağların sindirimi için safra salgısını artırıyor.

Baklagil : Fasulye, bezelye ve mercimekte var olan bioflavionid maddesi, midenin koruma görevini artırıyor.

Muz : Mideyi seven meyvelerin en başında geliyor. Ara öğünlerde birer muz yemek, midedeki yanma hissini ortadan kaldırabilir. Muz, mide enzimleri ve hücrelerinin üretimini de artırıyor.

Kızarmış ekmek : Midenin salgıladığı aşırı asidi kurutarak yanma hissini gideriyor.

Meyankökü : Güçlü bir mide koruyucusu ve dostu. Yapılan son incelemelere göre midedeki çok fazla olan asitlenmeyi azaltıyor.

(Visited 18 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.