Mide Yanması Neden olur? Neler Mide Yanması Yapar?

Mide yanması, mide asidinin yemek borusuna doğru kaçak yapması sonucu yemek borusundan gırtlağa doğru oluşan yanma, ekşime hissidir. Bu durum aslında, midenin değil, yemek borusunun ve gırtlağın yanmasıdır.

Kronik bir hastalık söz konusu olmadığı sürece, zor sindirilen besinlerin tüketilmesi, yiyeceklerin iyice çiğnenmeden yutulması ve ağır beslenme şekli yüzünden mide yanması veya ekşimesi şikayeti oluşur.

Bu yüzden sık sık böyle bir rahatsızlık yaşayanlar, besinleri tamamen çiğnedikten sonra yutmalı, kolay sindirilebilen besinleri tercih etmeli ve uzun aralıklarla çok yemek yemek yerine kısa aralıklarla az yemek yemeyi denemelidir.

Mide yanması veya mide ekşimesini artıran gıdalar, genellikle yemek borusu ile midenin birleştiği bölgedeki kasın gevşekliğine yol açan gıdalardır.

mide-yanmasiBunlar, domates, soğan, sarımsak, baharatlı yiyecekler, kızartmalar, bazen nane ve çikolata gibi gıdalardır.

Yemeklerden sonra eğer, mide yanması veya mide ekşimesi şikayeti yaşanıyorsa, öncelikle, buna neden olan yiyecekleri tespit etmeli ve bu yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Yaşam kalitesini bozan bu rahatsızlık, beslenmenizde yapacağınız değişikliklerle kontrol altına alınabilir ve yol açtığı rahatsızlıklar azaltılabilir.

Ancak, ihmale gelmeyen de bir sağlık sorunudur. İlerleyen zamanlarda, yemek borusunda yara oluşabilir, bu yara bölgesindeki mukoza değişerek kansere doğru gidebilir.

(Visited 35 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.