Mide Bulantısını Ne Geçirir?

Mide bulantısının nedenlerini şöyle sıralayabiliriz.

* Gıda zehirlenmesi,
* Gebelik,
* Ateşli bir hastalıkla birlikte bulanma,
* Migren,
* Fazla, ağır, ve yağlı yiyecek tüketimi,
* Stres, heyecan, korku,
* Bir rahatsızlık yüzünden kullanılan ilaçların yan etkisi, mide bulantısı yapan sebeplerdir.

Mide bulantısı çok sıkıntılı bir sağlık sorunudur. Günlük yaşantımızı olumsuz etkileyen bu mide bulantısı nasıl geçer?, mide bulantısını ne geçirir?, Mide bulantısını geçirmek için ne yapmalı?

İşte bu sorularınızın cevabını bu makalemizde bulabilirsiniz.

Mide Bulantısını Geçiren Doğal Yöntemler: 

Elma: Lif bakımından çok zengin olan elma mide bulantısına çok iyi gelir. Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olduğu için bulantıyı geçirir.

Limon: Mide bulantısı deyince ilk akla gelen limondur. Limon ekşimsi tadı ve kokusuyla mideyi rahatlatarak bulantıyı geçirir. Özellikle bayanlar hamilelik dönemlerinde limonu çok tüketirler.

Nane: Özellikle taze nane çayı demlenerek mide bulantısı tedavisinde kullanılabilir. Ya da Bir parça taze nane yaprağını çiğneyebilirsiniz. Kuru mide-bulantisi-1naneyi ise limonla bir miktar su eşliğinde kaynatılarak içilebilir. Mideyi rahatlatma özelliği bulunmaktadır.

Zencefil: Mide bulantısı için günde 3-4 fincan zencefil çayı içebilirsiniz.

Tavuk suyu: Mide bulantısı rahatsızlığı yaşayan insanların bir bardak tavuk suyu içmeleri önerilir. İçeceğiniz tavuk suyu ile mide bulantınızı azaltabilirsiniz.

Su: Su temel besin kaynağıdır. Vücutta eksilen su mide bulantısı rahatsızlığı yapabileceğinden dolayı su tüketiminize dikkat edin. Mide bulantısı sorunu yaşadığınız anlarda bolca su içmeyi ihmal etmeyiniz.

Kuruyemiş: Protein eksikliğinden kaynaklı mide bulantısı yaşadığınızı düşünüyorsanız, fındık, fıstık gibi kuruyemişler tüketerek mide bulantınızı azaltabilirsiniz.

Atıştırmalıklar: Boş olan mide bulantı yaparak sizi rahatsız edebilir. Ufak tuzlu kraker gibi atıştırmalıklarla midenizi rahatlatıp mide bulantısını kesebilirsiniz.

Sırt üstü uzanmak: Mideniz bulanıyorsa ve uygun bir mekândaysanız sırt üstü uzanmanız mide bulantınızı azaltabilir. Sizin rahatlamanızla beraber midenizde rahatlayacaktır.

Yürüyüş: Açık ve güzel bir havada kısa yürüyüşler yapmak mide bulantınızı giderip rahat bir nefes almanızı sağlar. Bu yürüyüşler sayesinde mide bulantınızı hafifletebilirsiniz.

(Visited 149 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.