Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide bulantısı, kusacakmış gibi kötü bir hissin meydana gelme durumu olarak tanımlanır.

Mide bulantısı çok farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilecek bir sorundur. Ancak; mide bulantısının en sık görülen nedenleri, migren, araç tutması, aşırı alkol kullanımı, stres, kaygı, vertigo ve gıda zehirlenmeleridir. Gebelik döneminde de yaşanan sabah bulantıları oldukça yaygındır.

Bazı yiyecekler mide bulantısını şiddetlendirirken, bazıları hafiflemesine yardımcı olabilir. Aslında kişi bunun bilincinde olmalı, ayrıca, sürekli mide bulantısı yaşanıyor ise de mutlaka geciktirmeden bir doktora başvurulmalıdır.

Bu makalemizde, mide bulantısına karşı evde yapılabilecek, yan etkisi olmayan bazı pratik bilgileri sizlere vermek istiyoruz.

Mide Bulantısına İyi Gelen Öneriler :

Nane Çayı : Mide bulantısının arttığı zamanlarda nane çayı iyi gelebilir. Bunun yanında bir iki adet nane yaprağı da çiğneyebilirsiniz.

Limon : Limon mide bulantısına iyi gelir. Hamilelikte bulantı için Limon tercih edebilirsiniz. Limonun tadı ve kokusu mide bulantısı için etkilidir. Limon, nane veya zencefil koklamak ta bulantıya iyi gelir.

Zencefil, Nane, Lavanta : Zencefil yine hamilelikte yaşanan bulantıları ve araç tutması gibi bulantılara iyi gelir. Nane, lavanta, limon ve zencefil koklamak ta mide bulantısına iyi gelir. Günde 3 fincan kadar zencefil tüketebilirsiniz. Naneyi çay olarak da tüketebilirsiniz. Nane, limon ve zencefil içeren çay tüketmek de mide bulantısına iyi gelir.

limon1Su : Mide bulantısına iyi gelen başka bir içecek de sudur. Sıvı kaybını önlemek için içtiğiniz su miktarına özen gösterin. Su kaybı bulantının en önemli nedenlerinden biridir.

Mide bulantısı yaşandığında bol su tüketilmelidir. Asitli, kafeinli ve çok tatlı içeceklerden uzak durmak gerekir. Soğuk su içmemeye dikkat etmek gerekir.

Tavuk suyu : Mide bulantısına iyi gelen içeceklerden biride tavuk suyudur. 1 bardak kadar tavuk suyu mide bulantısını hafifletecektir.

Kuruyemiş tüketin : Protein eksikliğinden dolayı mide bulantısının oluşacağından kuruyemiş tüketebilirsiniz. Bir avuç badem, fıstık, fındık tüketilmesi de mide bulantısına iyi gelir.

Boş mideye dikkat : Boş mide bulantının sebebi olabilir. Bunun için hafif, çok güçlü tadı ve kokusu olmayan yiyecekler yada tuzlu birkaç bisküvi ve ekmek içi gibi yiyecekler tüketebilirsiniz.

Temiz Havada Yürüyün : Temiz havada yürümek de mide bulantısına iyi gelir. Açık havada yapacağınız bir yürüyüş mide bulantısı için etkili olabilir.

Yürüme imkanınız yoksa odanızı havalandırın. İyi bir lif yapısı olan Elma yemek te mide bulantısına neden olan toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Dinlenin : Dinlenmek de mide bulantısına iyi gelir. Sırt üstü uzanmak, yada bir süre uyumak ta mide bulantısına iyi gelecektir.

Hatırlatma :

* Mide bulantısına iyi gelen sıvı tüketimi, hızlı değil, yavaş yavaş yapılmalıdır. Bol ama yavaş bir şekilde su içilmeli.
* 24 saat veya üzeri kusma ve ishal durumunda su kaybı dikkate alınmalı ve bol su içilmelidir.
* Kusma sona erene kadar katı yiyeceklerden kaçınmak gerekir.

Sabah bulantısı durumunda bilhassa hamile kadınlar, tuzlu çubuk kraker tüketmelidir.
* Yağsız et veya peynir ile bir kahvaltı uygun olacaktır.
* Uyku öncesi bol proteinli besinlerden uzak durulmalı.

(Visited 20 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.