Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler

Şiddetli mide bulantısı ile birlikte seyreden kusma durumu, çoğunlukla, bir hastalığın veya vücudunuzda olan fakat sizin farkında olmadığınız bir problemin göstergesi olabilir. Kesinlikle bu duruma neden olan faktörlerin uzman bir hekim tarafından kontrol edilmesi ve gereken uygun tedavinin kişiye uygulanması gerekir. Mide bulantısı ve kusma durumunun erkenden engellenmeye çalışılması hem kişinin rahatlığı açısından hem de vücuttan oluşabilecek sıvı kaybının engellenmesi açısından oldukça önemlidir.

Değişik rahatsızlıklara bağlı ortaya çıkabilen mide bulantısı, eğer sık karşılaştığınız bir problem haline gelmişse ihmal edilmemesi gerekir. Ara sıra ve tek seferlik olsa bile “şimdi geçer” düşüncesi ile bakılmamalıdır.

Mide bulantısına çok çeşitli faktör etki edebilir. Kişide seyahat problemi veya deniz ya da uçak tutması, gebeliğin ilk dönemleri, çeşitli ilaçlar, yoğun eklem ağrısı ve aşırı stres, idrar yolu enfeksiyonu, gıda zehirlenmesi, çeşitli enfeksiyonlar, aşırı besin tüketimi, çeşitli kokulara karşı hassasiyet durumu, beyin ve kulak rahatsızlıkları, psikolojik rahatsızlıklar, mide bulantısı ile birlikte kusma durumunun en yaygın görülen sebepleridir.

Şimdi bu makalemizde mide bulantısını geçiren gıdalara ve içeceklere değinmek istiyoruz. Bu arada sakınmanız gereken gıda ve içecekleri de dikkate alın diyor ve bunları şöyle sıralıyoruz.

mide-bulantisiMide bulantısını geçiren gıdalar :

* Normal yemeklerinizi ve atıştırmalıklarınızı yiyin. Bazen aç kalmak da bulantıya neden olabilir.
* Kraker yiyin. Çünkü krakerler mide suyunu emer ve bulantıyı yok ederler. Yine de kraker sayısını fazla abartmamakta fayda var.
* Lif açısından zengin gıdalar tüketmek mide bulantısına neden olan kimyasalları bünyenizden atmanızı sağlar. Elma ya da sebze tüketmeye çalışın.
* Fıstık atıştırmak size enerji verir ve bulantınızı azaltır.
* Muz, potasyum içerir ve bu bulantıyı durdurur.
* Beyaz leblebi, mide asitini emerek, mide bulantınızı yok eder.

Mide bulantısını geçiren içecekler :

* Nane çayı içmek midedeki spazmları durdurur ve kusmayı engeller.
* Zencefil gazozu mideyi rahatlatır.
* Sporcu içecekleri sodyum ve potasyum elektrolitleri içerdikleri için bulantıyı alırlar.
* Süt bazlı ürünlerden kaçının çünkü süt ve süt ürünleri mide tarafından zor sindirilirler bu da midenizi zorlar.
* Soda içmek, midenizi rahatlatacaktır.
* Yarım kaşık karbonatı bir bardak suya katıp için. Tadı çok kötüdür ama sizi hemen rahatlatacaktır.

Mide bulantısı ve kusmaya karşı;

* Baharatlı ve yağlı yiyecekler tüketmekten kaçının. Kafeinli şeyler içmeyin. Çünkü bu ürünler midenizi daha da fazla rahatsız eder.
* Alkol ve sigara tüketmeyin.
* Gün içinde küçük öğünler halinde beslenin ve midenizi rahatsız etmeyecek atıştırmalıkları yiyin. Fazla yemekten kaçının ve doyunca bırakın.
* Yavaş bir şekilde ayağa kalkın ve aktivitelerde bulunmayın. Kendinizi daha iyi hissedene kadar dinlenin ya da bir süre oturun.
* Sıcak çorba için. Eğer çorba nedeniyle terlerseniz, bu iyileşmeye başladığınızın işaretidir.

(Visited 34 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.