Mide Bulantısı Nasıl Geçer veya Nasıl Önlenir?

Bu durum bir çok hastalığın belirtisi olabilmektedir. Kişide seyahat problemi veya deniz ya da uçak tutması, gebeliğin ilk dönemleri, çeşitli ilaçlar, yoğun eklem ağrısı ve aşırı stres, idrar yolu enfeksiyonu, gıda zehirlenmesi, çeşitli enfeksiyonlar, aşırı besin tüketimi, çeşitli kokulara karşı daha önceden oluşmuş hassasiyet durumu, kalp krizi, beyinden gerçekleşen yaralanmalar, beyin tümörü, bazı kanser türleri ve psikolojik rahatsızlıklar mide bulantısıyla birlikte kusma durumunu oluşturan sebeplerdir.

Mide Bulantısı ve Kusma Nasıl Tedavi Edilir?

Mideyi mümkün olduğunca dinlendirmek ve olabildiğince sıvı kaybının önüne geçebilmek oldukça önemlidir. Rahatsızlığın ilk günü içerisinde sadece sıvı besinler tüketilmeli ve zaman içerisinde aşırı yağlı olmayacak besinler ile beslenme programı yapılarak beslenilmeli.

Sıvı tüketilmesi gereken dönemde; temiz su, sulu meyveler, çorbalar ve sporcu içecekleri midenizin daha çok rahatlamasına ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta aşırı sıvı tüketiminden de kaçınılması gerektiğidir. Zira, aşırı sıvı tüketimi olduğu zaman mide giderek gerginleşmekte ve nihayetinde tekrardan mide bulantısı oluşabilmektedir.

mide-bulantisi1Bunun dışında, kişi kustuktan sonra kesinlikle süt ve süt ürünleri tüketmemelidir. Mide içerisinde sütün sindirilmesinde rol oynayan çeşitli maddeler kusma
durumundan sonra aşırı derece hassasiyet kazanacağı için kişinin sürekli mide ağrısı çekmesine neden olabilir. Bununla birlikte ishal ve şişkinlik durumlarının oluşmasına da sebep olabilir.

Mide bulantısı ve kusma durumu tamamen geçene kadar pilav, tost, elma püresi ve muz tüketilmesi kişinin yararına olacaktır.

Mide Bulantısı Nasıl Önlenir?

* Odanızı serin tutun,  kısa bir yürüme egzersizi yapın.
* Nane ve papatya çayı mide bulantısına iyi gelen çaylardır.
* Nane ile limonu kaynatarak çayını için.
* Zencefil, mide bulantısına iyi gelir.
* Yağlı veya kızartılmış yiyeceklerden uzak durun.
* Margarin veya tereyağı yemeyin.
* Bol miktarda su için, su midenizdeki asitleri etkisiz hale getirmeye yardımcı olur.
* İçecekleri yavaş yavaş için.
* Az miktarda soda için.
* Az ve sık sık öğünler yiyin. En büyük öğününüz öğlen menüsü olsun.
* Yemekten sonra yarım saat yatmayın. Yatmak zorundaysanız, başınızı ayaklarınızdan yukarıda tutun.

(Visited 17 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.