Mide Bulantısı için Ne Yapmalı?

Mide bulantınız varsa;

* Baharatlı ve yağlı yiyecekler tüketmekten kaçının. Kafeinli şeyler içmeyin çünkü bu ürünler midenizi daha da fazla rahatsız eder.

* Gün içinde küçük öğünler halinde beslenin ve midenizi rahatsız etmeyecek atıştırmalıkları yiyin. Fazla yemekten kaçının ve doyunca bırakın.

* Yavaş bir şekilde ayağa kalkın ve aktivitelerde bulunmayın. Kendinizi daha iyi hissedene kadar dinlenin ya da bir süre oturun.

* Sıcak çorba için. Eğer çorba nedeniyle terlerseniz, bu iyileşmeye başladığınızın işaretidir.

* Alkol ve sigara tüketmeyin.

Eğer bulantınızın sebebi hamilelik ise, ilaç ve alkol içeren içeceklerden uzak durun.

Bunların haricinde;

Mide bulantısı için Rezene: Özellikle mide bulantısı, gaz şikayetleri ve rahatlama için çok tercih edilir. Mide bulantısı için, günde en fazla bir kez rezene çayı tüketebilirsiniz.

Mide bulantısı için Zencefil: Mide asidini nötralize edici ve mide kaslarını gevşetici özelliğinden dolayı zencefil bitkisinden yararlanabilirsiniz. İster çay olarak tüketebilir, ister çiğ olarak çiğneyebilir isterse toz halde içecekleriniz ile alabilirsiniz.

zencefil3Mide bulantısı için Elma Sirkesi: Elma sirkesi, güçlü bir doğal temizlik ve şifa kaynağıdır. Elma sirkesi bir bardak suya bir yemek kaşığı kadar katılıp içilirse, mide bulantısını kısa ve çabuk olarak bastırmakta birebir yöntemdir.

Mide bulantısı için Nane ve Limon: Nane limon çayının mide bulantısını giderme özelliğini sanırım herkes biliyordur. Özellikle kusma hissinin yoğun yaşandığı durumlarda, nane limonlu bir iki bardak çay ile bu histen kurtulmanız mümkündür.

Mide bulantısı için Karbonat: Mide bulantısını gidermek için, mideyi alkalize etmeye yardımcı bir yöntemdir. Bir bardak ılık suyun içine, yarım çay kaşığı karbonat eklenir içilirse, hem mide bulantısı hem de gaz şikayeti giderilir. Ancak hamile bayanlar bu yöntemi kullanmamalıdırlar.

Mide bulantısı için Turşu Suyu: Mide bulantısı nasıl geçer diyorsanız, bu konuda turşu suyunun ne kadar faydalı bir içecek olduğunu büyükler, eskiler daha iyi bilir diyebiliriz.  Turşu suyu, mide için, bağırsak florası için sayısız probiyotik bulundurur.

Mide bulantısı için bitki çayları: Mide bulantısı için, papatya, anason, kimyon, ahududu, tarçın gibi bitkilerin karışık çaylarını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca bu bitkilerden yapılmış bitki çaylarına limon, karanfil veya bir kaşık bal ekleyerek aromasını artırıp içebilirsiniz.

(Visited 39 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.