Metabolizma Neden Yavaşlar? Metabolizma Hızı Neden Düşer?

Metabolizma hızı; hareket halinde olmadığımız durumlarda, organlarımızın çalışması ve yaşamsal faaliyetlerini sürdürülmesi için harcadığı zorunlu enerji miktarıdır.

Eğer, metabolizmanız yeterli hızda çalışıyorsa, aldığınız besinleri enerjiye dönüştürecek ve bu enerjiyi de eksiksiz bir biçimde harcayacaktır.

Eğer, metabolizmanız herhangi bir sebepten dolayı yavaşlamışsa, alınan besinlerin enerjiye dönüştürülme oranı azalacak ve vücutta depo edilmeye başlanacak. Bunun sonucunda da kilomuz artacaktır.

Peki metabolizma hızı neden düşer? Metabolizma neden yavaşlar? Bu sorularınızın cevabı ise;

İlerleyen yaş, hareketsizlik, hormonal dengesizlikler, hipotiroit gibi bazı rahatsızlıklar, sürekli kilo alıp vermeler, zayıflama uğruna düşük kalorili diyetler uygulamak metabolizma hızının yavaşlamasına neden olur.

Şimdi, metabolizma hızını düşüren ve metabolizmayı yavaşlatan nedenlere şöyle bir göz atalım.

Metabolizmayı Yavaşlatan Nedenler:

Yaş: Yaş ilerledikçe metabolizma hızı yavaşlar. 30’lu yaşlardan itibaren, her 10 yıllık dönemde vücudumuz %2-4 oranında daha az enerji yakmaya başlar.

Cinsiyet: Kadınlar, erkeklerden her zaman daha az enerji harcarlar. Bunun nedeni ise, kadınların kasları, erkeklerinkinden daha az ve zayıf olmasıdır.

Menopoz-Andropoz: Bu dönemlerde olan hormonal değişiklikler metabolizmayı yavaşlatmaktadır. Ayrıca menopoz döneminde bayanlarda görülen osteoporoz da bayanlarda aktivite kısıtlığına neden olacağından enerji harcanmasını yavaşlatır.

Hipotroidi: Tiroid hormonu yetersizliği metabolizma hızınızın azalmasına neden olur.

Bilinçsiz uygulanan diyetler: Bilinçsiz uygulanan diyetler sonucunda verilen ve tekrar alınan kilolar vücut dengesini bozmakta ve metabolizma hızını yavaşlatmaktadır. Özellikle çok düşük kalorili diyetler ki bunlar 600 kaloriden az olan diyetledir, metabolik hızınızı %15-30 oranında düşürebilirler.

Fiziksel Aktivite: Yetersiz aktivite kas aktivitenizi azaltarak daha az enerji harcamanıza ve metabolizma hızınızın azalmasına neden olur.

“Metabolizma Hızı Ne Demektir? Neden Önemlidir?” bu konumuz için tıklayınız.

“Diyetisyen Selahattin Dönmez’den Metabolizmayı Hızlandıran Çorba Tarifi”bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 46 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.