Metabolizma Hızını Artıran Yiyecekler

Yapılan hatalı diyetler, hareketsiz bir yaşam, vücut ağırlığı, cinsiyet, çeşitli hastalıklar ve genler metabolizmanın yavaş çalışmasında önemli rol oynar.

Ancak bu faktörlerin içerisinde, ilerleyen yaş, metabolizmayı yavaşlatan en önemli etkenlerden birisidir.

20’li yaşlarda metabolizma hızlı çalıştığı için, besinleri daha kolay yakar, dolayısıyla diyet yapıldığında fazla kilolar daha kolay verilir. Ancak 30’lu yaşlardan sonra, metabolizma yavaşlamaya başlar ve daha kolay kilo alınır.

Uzmanlara göre, metabolizmamızı hızlandırmanın en etkili yolu ise, düzenli egzersiz yaparak kas dokusunu artırmak ve bilinçli beslenmektir.

Beslenme derken, şimdi size önereceğimiz yiyecekleri, uygulamakta olduğunuz diyetinize ekleyerek, metabolizma hızınızı artırabilir ve fazla kalori yakılmasını sağlayabilirsiniz.

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler :

Greyfurt: Diyet yiyeceği olan bu meyve, çok fazla lif içeriyor. Kalorisi az ve yağ yakan enzimler içermektedir. İnsülini düşürme özelliği bulunmaktadır.

Yapılan bir araştırmada, her yemekte, bir greyfurt yenmesi, veya bir greyfurtun suyunun içilmesi, haftada 1 kilo verilmesine neden olduğu ispatlanmıştır.

Elma : Zengin lifli bir meyve. İçeriğindeki şeker, konsantre olup, tatlı yeme isteğini de köreltiyor. Tok tutma oranı çok yüksek. Ancak, elma yenilerek tüketilmeli. Elma suyu aynı etkiyi sağlamıyor.

Acı Biber : Şili, arnavut biberi ya da jalapeno. Yenildikten yarım saat sonra, metabolizmayı hızlandırıyor. Vücut için termojenik etkisi var.

Yulaf Ezmesi : Kompleks karbonhidratlar içeriyor. Karbonhidrat tüketiminden endişe edilmesini söyleyen diyet programlarının aksine çok sağlıklı. Kalori yakılması için vücuda sinyal veren insülin düzeyini dengeler.

Kahvaltıda yenilen küçük bir kase yulaf ezmesi, günlük besin ihtiyacının %10 nu karşılar.

Hindi : Protein ve B vitamini açısından zengin Yağ oranı ise. Düşüktür. Yağların yakılması sağlayan enerjiyi barındırır.

Badem : Çiğ badem besleyicidir. Ölçülü şekilde yağ asiti içerir. Sindirilmesi için daha çok enerji gerekeceğinden yağ yakımına katkı sağlar. Ancak, günde en fazla bir küçük paketi tüketilmeli.

Yeşil Çay : Kafeinin yanında içerdiği EGCG maddesi, sinir sistemini ve beyni etkileyerek kalp hızını ve metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca iştah bastırıcıdır.

Su : Yaşamın olmazsa olmazı su, metabolizma hızını, en yüksek seviyeye ulaştırır. Susuz kalan vücut, çalışmasını durdurur. Susamak, açlık sinyalleri verdirir. Bu yüzden kilosuna dikkat eden biri açlık hissettiğinde ilk olarak bir bardak su içmeyi denemelidir.

Bu besinler, günlük öğünlere eklendiğinde metabolizma hızlanır ve fazla yağları yakar. Enerji düzeyini maksimuma çıkarır. Dolayısı ile kilo vermenizi sağlar.

“Suna Dumankaya’dan Metabolizmayı Hızlandıran Bitki Çayı” bu konumuz için tıklayınız.

“Metabolizma Neden Yavaşlar? Metabolizma Hızı Neden Düşer?” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 65 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.