Metabolizma Hızını Artıran Bitkiler

Metabolizma hızı, kilo alıp vermede önemli bir faktördür. Metabolizma hızlı çalışıyor ise, besinlerle alınan kalorileri tamamen yakar, yağ olarak depolayıp, kilo yapmaz.

Eğer, beslenmenize çok dikkat etmenize rağmen kolayca kilo alıyor ve aldığınız bu kiloları vermekte de çok zorlanıyor iseniz, metabolizma hızınız yavaştır.

İşte size metabolizma hızını artıracak, kilo almanızı engelleyecek, fazla kilolarınızı da vermenizi koloylaştıracak bitkilerden bahsetmek istiyoruz.

Metabolizmayı Hızlandıran Bitkiler :

* Biberiye : Yaprakları, yapılan deneysel çalışmalarda pankreatik lipaz enzimini baskılayarak bağırsaklardan yağın emilmesini azalttığı ve dolayısıyla kilo almayı ve karaciğer yağlanmasını önleyebileceği bildirilmektedir. Ayrıca, safra salgısını artırarak sindirimi, bilhassa yağlı besinlerin sindirimini kolaylaştırmaktadır. Diğer taraftan, biberiye yapraklarının idrar söktürücü özelliği vücuttan ödemin sökülmesine yardımcı olmaktadır.

* Funda : Yaprakları, idrar artırıcı etkisinin yanı sıra sindirimi kolaylaştırıcı özelliği bulunmaktadır

* Isırgan : Yaprakları da potasyum bakımından zengin bir idrar söktürücü olmasının yanı sıra vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur.

* Kekik : Uçucu yağının safra artırıcı etkisi bulunmaktadır. Dolayısıyla sindirimi kolaylaştırır

* Kiraz sapı : İdrar artırıcı özelliğinin yanı sıra zengin potasyum içeriği nedeniyle vücutta idrar ile atılan potasyum dengesinin bozulmasını önlemektedir

* Mate : İçinde bulunan kafein maddesi nedeniyle fiziksel halsizliği giderici ve enerji verici (analeptik) bir içecek olarak bilinmektedir. Kafein türevleri idrar artırıcı etkisi ile yine vücutta ödemin sökülmesine yardımcı olur. Yağ yakıcı.

* Yeşilçay : Tıpkı Mate gibi, içinde bulunan kafein maddesi nedeniyle fiziksel halsizliği giderici ve enerji verici (analeptik) bir içecek olarak bilinmektedir. Kafein türevleri idrar artırıcı etkisi ile yine vücutta ödemin sökülmesine yardımcı olur.

Yeşil çay ve mate bitkileri yağ yakıcı (lipolitik) ve glikojenolitik özelliktedir. yağ yakıcı etkisi klinik çalışmalar ile de ortaya konulmuştur.

Biberiye, funda yaprağı, kiraz sapı, ısırgan yaprağı, yeşil çay, maté yaprağı ve kekik gibi bitkiler içlerinde barındırdıkları özelliklerle vücutta tam bir detoks etkisi yapıyor.

“Metabolizma Hızını Artıran Yiyecekler” bu konumuz için tıklayınız.

“Suna Dumankaya’dan Metabolizmayı Hızlandıran Bitkisel Çay” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 113 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.