Menopozda Sıcak Basmaları Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Menopoz, kadınlar için hayatın yeni bir dönemidir. Bu dönem, hormonal değişimler sonucunda bir takım sıkıntıları da beraberinde getirir. Ancak. bu sıkıntılar kişiden kişiye değişir. Bazısı için menopoz, bitmeyen bir kabus, bazısı için, normal bir hayat gibi geçebilir.

Vücut, menopoz döneminde östrojen üretemez. Östrojen seviyesindeki düşüş de, sıcak basması, gece terlemeleri, hassasiyet, sinirlilik, depresyon, sık sık idrara çıkma, ödem, uykusuzluk, vajinada kuruluk ve cinsel istekte azalma gibi bazı olumsuzlukları yaşatabilir. Ancak, bu olumsuzlukları her bayan yaşayacak diye bir kadide yok tabii ki.

Sıcak basması, menopoz dönemindeki pek çok kadının yaşadığı bir sıkıntıdır.

Sıcak basmaları, menopoza girmeden başlayan bir yakınma olup, genellikle boyundun başlayan ve yüze yayılan sıcaklık hissidir. Çarpıntı ve terlemeyi de beraberinde getiren bir durumdur.

Gün içerisinde yada gece gerçekleşebilir. Uykusuzluk, hırçınlık, sinirlilik yapan, gerçek anlamda yaşam kalitesini düşüren önemli bir sıkıntıdır.

Peki bu sıcak basması neden olur, hiç düşündünüz mü? Bu konuyu şöyle açıklayabiliriz.

Vücut ısısının kontrolünden sorumlu, beynin bir kısmını oluşturan hipotalamus, vücuttaki östojen düşüşüne, mekanizması tam olarak bilinemeyen bir tepki verir. Hipotalamus, vücut aşırı ısınmış gibi davranır. Vücut ısısını düşürebilmek amacıyla, kılcal damarları genişleterek ve yağ bezlerini aktive ederek, beyne fazla ısıyı dağıtma emri verir. Bunun sonucunda vücudun sıcaklığı 2.5°C artış gösterir.

Ortalama olarak sıcak basması görülme süresi 3 yıldır, 5-8 yıl içerisinde de belirtiler tamamen kaybolur. Malesef ki, bazı kadınlar bu sürece yıllarca katlanmak zorunda kalabilirler.

Stres, uykusuzluk, yorgunluk, alkol, sigara, kahve kullanımı, şekerli ve baharatlı yiyeceklerin tüketimi sıcak basmalarını şiddetlendirici rol oynayabilir.

Sıcak basması durumunda,

* Üzerinizdekilerin bir kısmını çıkartabilecek şekilde kat kat giyinin.

* Yaşadığınız yeri serin tutun.

* Gece terlemelerini önlemek için, yatak odanızı serin tutun.

* Stresten kaçının.

* Diyetinize dikkat edin, acılı, yağlı yiyeceklerden ve alkollü içeceklerden kaçının.

* Sıcak basması sırasında bileklerinize ve yüzünüze soğuk su çarpın.

* Derin nefes alma egzersizleri uygulayın.

* Vitamin E içeren besinlerden zengin beslenin ve hormon replasman tedavisi için hekiminize danışın.

(Visited 45 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.