Menopoza Bağlı Sıcak Basmalarını Azaltan Yöntemler

Menopoz, her kadının yaşaması gereken bir süreçtir. Menopoz öncesi ve sonrası dönemlerde kadınlarda hormonal, psiklolojik değişiklikler meydana gelir.

Menopozla birlikte kadınlarda östrojen ve progesteron hormonları azalır. Kadınlık hormonlarının azalması ile birlikte bir takım rahatsızlıklar ortaya çıkar. Boyutu kişiden kişiye değişen bu rahatsızlıkların başında sıcak basmaları ilk sırayı alır.

Ateş basması veya sıcak basmasının, nedeni tam belli olmamakla birlikte, beyinde ısı regülasyon merkezi olan hipotalamusta oluşan değişikliklerden oluşur. Hipotalamus, vücutta ısı artışı tayin ettiğinde düşürülmesine yönelik düzenlemeler başlatır. Cilde yakın kılcal damarlarda genişleme olur, yüz ve

boyun kızarır ve terleme gerçekleşir. Sonuç, vücut ısısı düşürülmeye çalışılır.

Ateş basması veya sıcak basmalarını, bazı kadınlar hafif atlatırken, bazı kadınlar bu rahatsızlığı çok yoğun yaşarlar. Onlar için yaşam bir kabus olur.

Ama, uygulayacağınız bazı yöntemler ile sıcak basmalarını en aza indirebilirsiniz.

Sıcak Basmalarını Azaltan Yöntemler :

Sıcak basmalarını tetikleyen uyarıcılardan uzak durmak. (örneğin; sıcak ortam, saç kurutma makinaları, sıcak içecekler, acı gıdalar)

* Alkol, kafein, sigara kullanmamak.

Stresi azaltmaya yönelik düzenli egzersiz yaparak dinlendirici uyku sağlamak. Meditasyon, yoga, biofeedback, akupunktur veya masaj gibi rahatlatıcı yöntemler.

Pamuklu giysiler kullanmak, klima ile ortamın serinleştirilmesi, yastık altına soğuk pack uygulamak, gece uyanınca başucunda soğuk su bulundurmak. Tekrar uyumak için kitap okumak, terletmeyen-nem çekici yatak çarşafları kullanmak

Sıcak basması semptomunun başında karın kaslarını kullanarak derin, yavaş burundan nefes almak ve ağızdan nefes vermek.

“Sıcak Basması Nedir? Nasıl Olur? Ne Yapmak Gerekir?” bu konumuzu okumak isterseniz tıklayınız.

“Ünlü Uzmandan Menopoz Şikayetlerine Bitkisel Çözümler” bu konumuzu okumak isterseniz tıklayınız.

(Visited 33 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.