Larenjite İyi Gelen Bitkisel Tedaviler

Larenjit, gırtlak bölgesinin bir enfeksiyonudur. Daha çok kalabalık ortamlarda çalışan ve sesini kullanmak zorunda kalan kişilerde daha sık görülür. Özellikle, üst solunum yolu enfeksiyonları oluşma riski yüksek olan mevsimlerde larenjit görülme sıklığı artar.

Larenjit tedavisinde, hastalığın tanısı için öncelikle doktora görünmek ve doktor tedavisini uygulamak gerekir diyoruz.

Ancak; doktor tedavisinin yanında; bitkisel çaylar ve gırtlak buharı da uygulanabilir. Gırtlak buharı için, mentol, okaliptus ve papatya buharı uygulanabilir.

Ses istirahati yapılması gereken larenjit tedavisinde, şikayetleri azaltmak ve hastalığın çabuk geçmesini sağlamak için, ayrıca, bu karışımları da  tedavide kullanabilirsiniz.

Larenjit Tedavisi için Bitkisel Karışımlar

Elma sirkesi :

* Yarım bardak su içine iki çorba kaşığı elma sirkesi ve bir yemek kaşığı bal eklenir. Bu karışımın etkinliğini artırmak için biraz acı biber de eklenebilir. Karışımın günde 1 kez tüketilmesi önerilir.
* Bir çorba kaşığı elma sirkesi bir bardak suda karıştırılarak gargara yapılabilir. Gargara günde 3 ya da 4 kez uygulanabilir. Bu gargara ile zararlı bakteriler de ölür.
* Ayrıca, bir çorba kaşığı elma sirkesi, yarım bardak ılık su içinde karıştırılır. Birkaç saat aralıklarla içilebilir.

Soğan şurubu :

* Üç ya da dört orta boy soğan, parçalar halinde kesilir. Soğan şurubu yapmak için 4 bardak suda kaynatılır.
* Beş çorba kaşığı soğan şurubu sıcak su içinde karıştırılır. Bir çorba kaşığı bal ve birkaç damla limon suyu da eklenebilir. Karışımı yavaş yavaş içilir.

elma-sirkesi3Zencefil :

* Kapalı bir tencerede taze zencefil kökü ince dilimler halinde 10 dakika kadar kaynatılır. Demlenmesi beklenir ve süzüldükten sonra oda sıcaklığına gelene kadar soğuması beklenir. Ayrıca, tatlandırmak için biraz limon suyu ya da bal da eklenebilir. Günde birkaç kez bu zencefil çayı tüketilebilir.

Tuzlu su gargarası :

* Bir bardak ılık suya yarım çay kaşığı tuz eklenir. Bu karışım ile gargara şeklinde uygulanır. Bu işlem günde birkaç kez uygulanabilir.

Limon suyu :

* Bir tutam tuz, bir taze limon suyuna eklenir. İyice karıştırılır ve daha sonra bir bardak ılık suya eklenir. Bu karışım günde birkaç kez gargara yapmak için kullanılabilir.
* Limon suyu tükürük üretimini uyarır ve boğazda oluşan balgamı dağıtmaya yardımcı olur. Larenjit ile birlikte soğuk algınlığı belirtileri varsa, limon veya limon suyu çayla birlikte de tüketilebilir.

Sarımsak :

* İki diş taze sarımsak çiğnenebilir. Larenjit belirtilerini hafifletmek için bu uygulama günde birkaç kez uygulanabilir.

Kaygan karaağaç :

* Taze kaygan karaağaç jeli boğazı rahatlatmak için günde birkaç kez yutulabilir.
* Larenjit tedavisi için kaygan karaağaç çayı da tüketilebilir.

Bal :

* En basit çözüm olarak günde birkaç kez bir tatlı kaşığı ham bal yutulabilir.
* Bitkisel çayların içine de bal ve limon eklenebilir.

(Visited 696 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 4,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.