Larenjit için Ev Tedavileri

Larenjit ses tellerinde (gırtlak) oluşan iltihabi bir sorundur. Genellikle ses telleri üzerinde aşırı yük nedeniyle oluşur. Birincil larenjit boğuk veya zayıf bir ses yaratır. Bazı vakalarda ses tamamen kesilir.

Ayrıca, ses kısıklığına boğaz ağrısı ve kuru öksürük de eşlik edebilir. Larenjit belirtileri genellikle soğuk algınlığı, grip, streptococcus bakterisi kaynaklı boğaz enfeksiyonu ile solunum yolu enfeksiyonu ve gastroözofajeal reflü gibi diğer sağlık problemleriyle alevlenir.

Bu nedenle, larenjit için uygulanacak ev tedavisi temelde yatan hastalığa göre değişiklik gösterir. Örneğin eğer neden, ses telleri zorlanması ise larenjit için en etkin ev tedavisi, sesi dinlendirmektir.

Ayrıca, şimdi maddeler halinde aktardığımız öneriler de evinizde uygulayabileceğeniz bazı etkili ev tedavileridir.

Evde Larenjit Tedavisi

Bağırmaktan kaçının: Larenjit için en etkin ev tedavisi, ses kutusunun yani gırtlağın iyice dinlendirilmesidir. Diğer bir deyişle, larenjiti olan kişi, yüksek sesle ve uzun süre konuşmamalı, yoksa gırtlak iltihaplanması daha da kötüleştirir.

Fısıldayarak konuşmayın: Fısıldamak gırtlak enfeksiyonu için tetikleyicidir. Fısıltı çok alçak sesle konuşmak bile olsa, gırtlağı normal konuşmada olduğundan daha fazla zorlar.
Burnunuzdan nefes alın: Doğal larenjit tedavilerinden birisi de burundan nefes almaktır. Bu, gırtlağın soğuk havaya maruz kalmamasını ve ağızdan nefes almada olduğunun aksine, kurumamasını garanti eder.

Buhar çekmek: Larenjitin tedavisinde buhar solumak ve buhar banyosu yapmak etkili bir ev tedavisidir.

buhar-cekmekÇukur bir kaptaki kaynamış suyu kullanarak buhar soluyun: Buhar banyosu için, banyoyu kapatın ve suyu en sıcak ayarında bir süre akıtarak banyoyu buharla doldurun. Sonrasında ise, buhar dolu banyonuzda 10-15 dakika oturabilirsiniz.

Nemlendirici cihaz kullanmak: Nem yapıcı bir cihaz, odada tavsiye edilen nem seviyesini sağlamaya yardım eder ve kuru bir çevreyi engeller. Bu nedenle, odada nem cihazı kullanmak en iyi tedavilerden birisidir.

Çok su için: Kişinin vücudunda mümkün olduğunca çok su olması, larenjit belirtilerinin görülme süresini kısaltmaya yardım eder. Gırtlak enfeksiyonundan kurtulmak için, her gün bol miktarda (8-10 bardak) su için.

Limon ve bal karışımı: İçine limon ve bal karıştırılmış çay içebilirsiniz. 250 mililitre suyu kaynatın, içine bir limon sıkın ve iki tatlı kaşığı bal ekleyin. Karışım biraz soğuyunca için.

Boğazınızı nemlendirin: Kuru boğaz, larenjiti daha da kötüleştirdiği için, bu rahatsızlıkla baş etmek için boğazı nemlendirmek iyi bir önlemdir. Sevdiğiniz sakızdan bir parça çiğneyebilir ya da tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz.

 

Burun açıcı maddelere hayır deyin: Burun açıcısı maddelerin kullanımı, larenjit belirtileri süresince kesinlikle önerilmez. Bunun nedeniyse, bu ilaçların, larenjiti daha da alevlendiren boğaz kuruluğuna yol açmalarıdır.

Boğazınızı temizlemekten kaçının: Boğaz kuruluğu ve boğaz ağrısı gibi larenjit belirtileri mevcutken, öksürmek ya da boğazı temizlemek,gırtlaktaki tahriş oranını artırır; bu nedenle mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Sigara içmekten kaçının: Larenjit için diğer bir çare, sigara içmekten ve diğer zararlı dumanları solumaktan kaçınılmasıdır. Duman ve tütsü, gırtlağın durumunu kötüleştirir. Bu nedenle, larenjitin iyileşmesi için bu tür tahriş edicilere maruz kalma süresini minimuma indirmek önerilmektedir.

Larenjit için uyguladığınız ev çarelerinin ardından belirtilerde bir değişiklik olmadıysa, KBB hekimine gitmeniz ve önerilerini almanız tavsiye edilir.

(Visited 152 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.