Koltuk Altı Kararmasına Ne Yapılır?

Koltuk altında görülen koyu görüntü özellikle; yaz aylarında özgüven eksikliğine yol açan bir cilt sorunudur.

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için denenen, tıraş, klasik veya sir ağda, iğneli epilasyon, lazer gibi yöntemler koltuk altında kararmalara yol açar. Cildin hassaslığına, tüylerin rengine veya sıklığına bağlı olarak tüylerden kurtulma yöntemi uygulamanız gerekir. Yanlış yöntemlerin yan etkileri olabilir.

Mesela; sir ağdanın gözenekleri genişletmesi, lazer tedavisinin özellikle yüzde, değişen hormonlara bağlı olarak kalıcı kahverengi lekeler bırakması, koltuk altında tüy olmamasına rağmen derinin kararmış gibi görünmesi gibi.

Eğer koltuk altınızı tıraş ediyorsanız, kıllar daha kalın ve koyu renkte olacağından cildiniz kararır. Yine eğer doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, menopozda ek östrojen tedavisi görüyorsanız veya hamileyseniz, lazer tedavisi de bu tip kararmalara neden olabilir.

Bunun dışında şişmanlıktan kaynaklanan aşırı sürtünme sonucu cilt kalınlaşır ve renk değiştirir.

Bir de işin hastalık kısmı var; koltuk altı bakterileri “eritrazma” denilen bulaşıcı bir hastalığa yol açar. Ancak bu hastalıkta deri önce pürüzlü ve kırmızı olur. Sonradan kahverengiye dönüşür.

Bu sorunun çaresi, öncelikle, yanlış yöntemlerle koltuk altınızdaki tüyleri alıyorsanız, hemen bırakın. Eğer şeker hastalığınız varsa, kararma bakterilerden kaynaklanıyorsa, obeziteden dolayı vücut bezleriniz yeterince iyi çalışmıyorsa, mutlaka doktor yardımı almanız gerekir.

Bunların dışında evde uygulayacağınız bazı doğal yöntemlerle, kararmanın önüne geçebilirsiniz;

Koltuk Altı Kararmasına Limon

limon3Limon, içerdiği asitten dolayı doğal bir beyazlatıcıdır ve ilk akla gelen yöntemdir. Kalın bir limon dilimi ile banyodan önce koltuk altlarınızı ovun ve durulayın. İsterseniz limon suyuna, salatalık suyu ve bir miktar zerdeçal karıştırarak da bir karışım hazırlayabilirsiniz.

Yine aynı aileden kurutulmuş portakal kabuğunu un haline getirip süt ve gül suyu ile karıştırarak kullanabilirsiniz.

Limonla birlikte kahverengi şeker de kullanırsanız, karışımınız doğal peeling yöntemine dönüşür. Ancak çok sert ovuşturmak, cildi tahriş eder. Dikkatli kullanılmalıdır.

Banyodan sonra nemlendirici kremle cildi nemlendirmeyi unutmayın.

Koltuk Altı Kararmasına Karbonat

İkinci akla gelen yöntem; karbonat. Suyla karıştırarak karbonatı macun haline getirin ve koltuk altlarınıza sürün. Karbonatın gün içinde oluşacak ter kokusunu da önlediğini belirtelim.

Koltuk Altı Kararmasına Patates

Patates, doğal bir beyazlatıcıdır. Rendeleyip sıkarak suyunu çıkartın ve bu sıvıyla koltuk altlarınızı temizleyin.

Koltuk Altı Kararmasına Lor Peyniri

Sütün içerdiği yağ asiti, lor peynirinin içerdiği laktik asitle birleşince doğal bir beyazlatıcıya dönüşür. Bu karışımı bir miktar unla karıştırarak macun haline getirip kullanabilirsiniz.

Koltuk Altı Kararmasına Zeytinyağı

Zeytinyağını kahverengi şeker ile karıştırarak, hindistan cevizi yağı ve E vitamini yağını ise direkt kullanarak, cildinizdeki kararmanın önüne geçebilirsiniz.

(Visited 48 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.