Koltuk Altı Kararması Neden Olur?

Görsel açıdan koltuk altı kararması rahatsız edici bir durumdur. Koltuk altı bölgeniz temiz olmasına rağmen dışarıdan bakıldığında vücut rengi ile uyumlu olmaması gerçekten can sıkıcı bir durumdur.

Koltuk altı kararmasının başlıca nedeni çoğunlukla, kalıtsal olan ve cildin aşırı pigmentasyon problemidir. Özellikle kadınlık hormonlarının etkisi ile olan bir durumdur.  Ancak; koltuk altı dışında bacak arasında, genital bölgede ve göbek kısmında da görülebilir.

Koltuk altı kararmasının başlıca nedenleri şöyledir.

Tıraş Etmek : Koltuk altı tüyleri jilet ya da benzeri sonuçlar veren aletlerle temizlenirse kararma görülme olasılığı artacaktır. Jilet, ciltte zamanla koyu bir renk oluşmasına neden olur ve pürüzler oluşturur. Tıraş edilen koltuk altında tüyler daha koyu ve kalın çıkmaya başlar ve bu da kıl köklerinin daha belirgin olmasına neden olur.

Ağda Yapmak veya Yaptırmak : Ağda da kararmaya sebebiyet verebilir. Yanlış yapılan ya da sıcak uygulanan ağda koltuk altı kararması yapar.

jiletAşırı Sürtünme : Koltuk altındaki cilt, sürekli olarak bir şeylere sürtünmektedir. Bu durum, ciltte, tahrişe karşı koruma olarak,  kalınlaşma şeklinde kendini gösterir. Cildin aşırı kalınlaşmasıyla rengi koyulaşır ve asıl rengini kaybeder.

Hormon Değişiklikleri : Hamilelikte olduğu gibi vücudun hormon dengesi periyodik olarak değişir. Bu durum vücudun melanin üretimini artırır ve bu da leke oluşmasına, deri renginin düzensiz olmasına, dudakta, burunda ve koltuk altında kararmaya neden olur

Bakteriler : Koltuk altı gibi karanlık ve terli ortamlar mikroorganizmalar için çok uygundur. Terle beraber kötü kokuya neden olurlar. İleri seviyelerde, eritrazma denilen koltuk altlarında da görülen bulaşıcı bir cilt hastalığına dönüşür. Bu hastalık sonucunda, koltuk altı cildinin alt tabakalarında kronik enfeksiyon meydana gelir. Ayrıca bu hastalık cildin pürüzlü olmasına ve renginin önce kırmızıya daha sonra da zamanla yavaş yavaş kahverengi olmasına yol açar.

(Visited 37 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.