Koltuk Altı Bölgesi Neden Kararır ve Bu Sorun Nasıl Giderilir?

Koltuk altı kararması, özellikle; yaz aylarında gündeme gelen önemli bir cilt sorunudur.

Şimdi; bir çok farklı sebebe bağlı olarak gelişen koltuk altı kararmasının sebeplerine ve çözümlerine değinmek istiyoruz.

Koltuk altı kararmasının sebepleri arasında ciddi bir hastalık olan böbrek üstü bezlerinin çalışmaması yatıyor olabilir. Tıpda addison hastalığı olarak bilinen bu hastalık ile kişinin koltuk altı kararması sorununun yanında, meme uçlarında, avuç içlerinde, göbek çevresi, kasık gibi bölgelerde kararma görülür.

Böyle bir şüpheniz varsa doktora giderek gerekli böbrek testleri ve filmlerini çektirerek böbrek üstü bezlerinde bir sorun olmadığını öğrenebilirsiniz.

Bunun yanında çok fazla terleyen kişilerde bakteriyal enfeksiyon sebebiyle gelişen koltuk altı kararması ortaya çıkabilir.

Bunun yanında gebelik döneminde değişen hormonlar sebebiyle de geçici koltuk altı kararması görülebilir.

koltuk-alti1Ayrıca tıraş, sir ağda, epilatör gibi epilasyon yöntemleri koltuk altını yıprattığı için deride kararmaya sebep olabilir. Bu sebeple koltuk altını tahriş etmeden epilasyon yaptırmaya özen göstermek lazım.

Ayrıca en iyi yöntem lazer epilasyondur. 2 ayda bir yapılan lazer epilasyın yapıldığı için cilt derisi zarar görmez.

Koltuk altına kullanılan bazı rolonların içindeki kimyasal maddeler koltuk altı kararmasına sebep olabileceği için, rolon alırken güvenilir bir markadan almaya özen göstermek gerekir.

Koltuk altı kararmasından kurtulmak için, öncelikle, kilo vermek, şeker oranınızı dengede tutmak, böbrek sağlığınıza dikkat etmek, epilasyon yöntemi olarak lazer epilasyonu tercih etmek, kimyasal peeling uygulamak, baharatlı gıdalar tüketmemek, terlemeyi artıran sentetik giysilerden uzak durmak etkili tedavi yöntemleri olabilir.

(Visited 90 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.