Kolesterol Neden Yükselir?

Kolesterol vücutta doğal olarak bulunan beyaz mumsu bir bileşendir ve her hücre duvarı için gereklidir. Vücudumuz, kolesterolü, D vitamini ve bazı hormonların üretiminde kullanır.

Kolesterol, vücudumuz tarafından (karaciğer) üretilebildiği için, gıdalardan aldığımız kolesterol, genel olarak kolesterol fazlası olarak kabul edilebilir.

Omega 3 ve omega 6 gibi esansiyel yağ asitleri içeren gıdalar (badem, keten tohumu, balık, fındık…) sağlıklı yağ ve iyi kolesterol kaynaklarıdır.

Ancak, doymuş yağ oranı yüksek gıdalar (margarin, tereyağ, yağlı peynir, tam yağlı süt…), trans yağ içeren gıdalar (kızarmış patates, krakerler, kızartma yemekler, hazır kurabiye, fast-food…) kolesterolü yükselten, yüksek kolesterol tetikleyicileri arasındadır.

Yani, sık sık, hazır gıda tüketiyorsanız, paketlenmiş gıdalara (atıştırmalıklar) merakınız varsa ve genel olarak hayvansal gıdalarla besleniyorsanız büyük ihtimalle yüksek kolesterol sorunu yaşayabilirsiniz.

Fiziksel olarak aktif olmamak, spordan uzak durmak ve aşırı kilolu olmak da yüksek kolesterolün diğer nedenleridir. Tabii her fazla kilosu bulunan kolesterolinsanın kolesterol seviyesi yüksek olacak diye bir genelleme yapmak doğru olmaz ancak, fazla kilosu bulunanların çoğunda yüksek kolesterol görülmektedir.

Yaş ilerledikçe kolesterol seviyesi de artmaya başlar. Bu nedenle uzmanlar, 20 yaşından sonra her 5 senede bir, 40 yaşından sonra her 1-2 senede bir kolesterol ölçümü yaptırılmasını önerir.

Eğer, yüksek kolesterolünüz varsa ve bunu beslenme ile kontrol altında tutmaya çalışıyorsanız, hangi yaşta olursanız olun, her yıl kolesterol ölçümü yaptırmanız gerekir.

Eğer, kolesterol ilacı kullanıyorsanız doktorunuz da büyük ihtimalle her 6 ayda bir kolesterol ölçümü isteyecektir.

Düzenli olarak egzersiz yapmanıza ve ideal kilonuzda olmanıza rağmen kolesterolünüz yine yüksek ise, bunun nedeni aile bireylerinizden birinin kolesterolünün yüksek olması olabilir.

Yüksek kolesterol, genetikle yakından ilgilidir ve kalıtımsal olarak diğer aile bireylerine miras kalabilir.

Ayrıca, hipotiroid, şeker hastalığı, böbrek ve karaciğer hastalıkları gibi bazı hastalıkların da kolesterolü yükselttiği bilinmektedir.

“Yüksek Kolesterol Nedir? Yüksek Kolesterolün Zararları Nelerdir?” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

“Kolesterol Nasıl Düşer? Kolesterolü Düşüren Yiyecekler Nelerdir?” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

(Visited 39 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.