Kolesterol Nasıl Düşer? Kolesterolü Düşüren Yiyecekler Nelerdir?

Kolesterol, yaşam için gerekli olan mum kıvamında yağımsı bir maddedir.

İki çeşit kolesterol vardır. İyi kolesterol (HDL), Kötü Kolesterol (LDL) dür. İyi Kolesterol Değeri (HDL), 40 mg/dl’nin üzeri, Kötü Kolesterol Değeri (LDL) ise, 130 mg/dl’nin altı olması gerekir.

İyi Kolesterolün, 40 mg/dl’nin altında olması, Kötü Kolesterolün 130 mg/dl’nin üzerinde olması risk teşkil eder. Böyle durumda, kalp krizi, felç, damar tıkanması, böbrek yetmezliği gibi hastalıkların ortaya çıkma olasılığı daha fazladır.

Kolesterol Neden Yükselir? bu konumuz için tıklamak isterseniz.

Uzmanlar, dengesiz beslenme ve spordan yoksun bir hayatın kolesterolü yükselttiğini dile getiriyorlar.

Uzmanlar tarafından, Kolesterole karşı etkisi kanıtlanan ve Kolesterolü Düşüren Yiyecekler şunlardır :

Elma : Zengin pektin, lifli protein ve C vitamini içeren elma, kolesterolü çok etkili bir şekilde düşürür. Bir ay boyunca günde iki elma tüketilmesi durumunda, kanda kalp ve damarlara zarar veren yoğunluğu düşük lipoprotein kolesterolünün oranı büyük ölçüde düşürülürken, kalp ve damarlar için yararlı olan yoğunluğu yüksek lipoprotein kolesterolünün seviyesi ise yükseltilir.

Havuç : Kalsiyum pektat içeren havuç, öd asidiyle gerçekleşen kimyasal tepkimeden sonra dışkıyla vücuttan atılır. Vücutta öd asidinin oluşturulması da kandaki kolesterolü tüketerek kolesterol seviyesini düşürür.

Mısır : Mısırda bulunan zengin kalsiyum, fosfor, selenyum, lesitin ve E vitamini, kolesterolü düşürme işlevine sahip.

Badem : Kolesterol seviyesi normal veya biraz yüksek olan insanlar badem yiyerek, kandaki kolesterolü düşürebilir ve kalp sağlığını koruyabilirler.

Sarımsak : Günde üç diş sarımsak yenmesi durumunda vücuttaki zararlı kolesterol seviyesi etkili bir şekilde düşürülürken, yararlı kolesterol seviyesi de yükseltilir; böylece kalp hastalığının meydana gelme oranı düşürülür.

Süt : Bol kalsiyum içeren süt, vücuttaki kolesterol oranını azaltır.

Portakal ve mandalina : Zengin C vitamini içeren portakal ve mandalina, karaciğerin zehirli maddeleri atma gücünü artırır ve kolesterolü de düşürür.

Çay : İnsanı uyanık tutma, kalbi güçlendirme, idrarı kolaylaştırma, kandaki yağı eritme gibi işlevlere sahip olan çay sık sık içildiğinde insan vücudundaki kolesterolün yükselmesini engeller.

KOLESTEROL ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

BESLENME ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

SAĞLIK ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 262 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.