Kış Mevsiminde Cilt Kuruluğuna Karşı Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Kış aylarında soğuk havaya ve rüzgara maruz kalan cildimiz kolayca yıpranır. Bir de sıcak suyla yapılan duşlarla birleşince cilt kuruluğu kaçınılmaz oluyor. Aşırı kuruluğun cildi olduğundan yaşlı gösterebildiğini ve kuruluğa bağlı egzamaların ortaya çıkabileceğini düşünerek,  cildimizi soğuk ve kuru havanın zararlı etkilerinden korumanın yollarını sizler için derledik.

Ciltteki kuruluk, kış aylarında soğuğa maruz kalan cildin nem içeriğinin azalması sonucu oluşuyor. Ciltteki kuruluğu; kepeklenme, kızarıklık, pullanma, yanma, koyulaşma ve kaşıntı gibi pek çok şikayete neden oluyor. Yüz ve göz çevresinde oluşan kuruluk, tahrişe, özellikle de göz çevresi koyulaşarak yaşlı cilt görünümüne sebep olabiliyor.

Cilt Kuruluğuna Karşı Yapılması ve Yapılmaması Gereken Önlemler

Günde 2 litre su için.

Vücudumuzun temel yaşam kaynağı ve cildimizi besleyen en önemli kaynak sudur. Kış aylarında “çok su içmeme gerek yok” diye düşünmeyin. Sağlıklı bir cildiniz olsun istiyorsanız, günde 2 litre su için.

Banyoda kalma süresini kısa tutun.

Soğuk havalarda sıcak bir duş almak, hem bizi ısıtır, hem de gevşetir. Ancak bunu sık sık yapmak ve banyo köpükleriyle dakikalarca duş almak kuruluğu artırır. Banyo ve duş alma sürenizi 10 dakikayla sınırlayın. Ve suyun çok sıcak değil, ılık olmasına dikkat edin. Banyonun ardından henüz nemliyken cildinize uygun nemlendiricinizi sürmeyi unutmayın.

Mümkün olduğu kadar sabundan uzak durun.

cilt-nem1Sabunlar cildimizi daha da kurutur. Temizleyici olarak tercihiniz yine de sabun ise, PH düzeyi 5,5 olan yada yağ-gliserin oranı yüksek sabunları tercih edin.

Cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

Banyonun ardından vücut yağlarıyla cildinizin nemli olmasını sağlayın. Cilt tipiniz kuru ise yoğun nem içeren kremler kullanın. Cildinizi yumuşatmak için saf zeytinyağı ve haftalık uygulayacağınız nem maskeleri kullanın.

Kese ve peeling yapmaktan kaçının.

Özellikle ilerleyen yaşlarda cilt giderek inceldiğinden ve sıkılığını kaybettiğinden, kuru ve soğuk havanın da etkisiyle ciltte kabuklanma, tahrişe ve yaraların oluşmaması için kese ve peeling yapmaktan kaçının.

Bol sebze-meyve tüketmeyi unutmayın.

Kışın cildinize yatırım yapmak istiyorsanız bol sebze meyve tüketin. C vitamini, hem cildi gençleştirme, hem de nemlendirmeye yardımcı olacaktır. Bu nedenle mevsim meyvelerinden, mandalina, portakal, kivi, greyfurt, brokoli, kuşburnu ve maydanoz gibi C vitamininden zengin besinleri tüketin.

(Visited 82 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.