Kış Mevsiminde Cildinizi Koruyan Öneriler

Kış aylarında soğuyan havaya karşın, deri, vücut ısısının kaybolmaması, azalmaması için kan dolaşımını azaltır, ter ve yağ bezlerimiz daha yavaş çalışır. Kan dolaşımı yavaşladığında, cildin gereksinim duyduğu antioksidanları ve besleyici maddeleri alması zorlaşır. Sonuçta cilt kuruluğu başlar, hatta, cilt yağ kaybetmeye başlar.

Tüm bunların birleşimi ise, cildin hassaslaşmasına, dış etkilere karşı kendisini koruyamamasına yol açar ve cilt kaşınmaya, kızarmaya, renk değiştirmeye başlar. Lipid bariyeri dediğimiz koruyucu tabaka incelir. Cildin esnekliği azalır. Çatlamalar, pullanmalar görülür. Belirtilen etkileri gösteren cildin, erken yaşlanmaması için hiç bir sebep kalmamıştır. Cildin lipid tabakasının desteklenmesi gerekir.

Cilt tipimizde değişikliğe uğradığından (örneğin yağlı ciltler soğukta daha az yağlanır, normal ciltler kurur, kuru ciltler ağrılı olacak kadar hassaslaşır) kışın cilt bakımı yaparken kullanılan cilt bakım ürünleri, yazın kullanılan cilt bakım ürünlerinden farklı olmalıdır. Kışın cilt bakımında kullanılan cilt bakım ürünlerinin besleyici değerleri daha yüksek olmalıdır.

Kış mevsimde cildinizi korumak için; 

Mevsime uygun bakım yapın.
Sonbahar ve kış aylarında cilt bakım ürünleri satın alırken, giysi seçerken uyguladığınız yöntemi uygulayın. Nasıl ki kıyafet alırken yaz için ince, kış için kalın kumaşlardan yapılmış giysileri tercih ediyorsanız; cilt bakım ürünleri alırken de mutlaka mevsime uygunluğunu göz önünde bulundurun.

Tek ürün yetmez.
Yine giysilerden örnek verecek olursak; yaz aylarında ince giysilerle dolaşırken, kışın soğuktan korunmak için kat kat giyiniyoruz. Kozmetik kullanımında da durum aynı. Yazın bir ürün yeterliyken kışın birkaç ürünü bir arada kullanmak faydalı olabilir. Örneğin nemlendirici, serum ve bakım kremini bir arada kullanmak çok daha iyi sonuçlar verir.

kıs-cilt3Ellerinizi ihmal etmeyin.
Kışın özellikle soğuk ve rüzgarlı havalarda ellerimizi mutlaka korumalıyız. Aksi takdirde derimiz kurur, kaşıntı ve çatlaklar oluşur. Dışarıya çıkmadan önce mutlaka el kremi sürmeyi ve eldiven takmayı ihmal etmeyin. Her el sabunlama işleminden sonra ellerinizi mutlaka kremleyin.

Parfümü giysilerinize sıkın.
Bazı dermatologlar kışın parfüm kullanılmamasını tavsiye ediyor. Bunun sebebi de parfümdeki alkolün cildimizi kurutma ihtimalinin olması.

Kuru bir cilde sahipseniz, dikkat.
Eğer kuru bir cilde sahipseniz alkol içeren tonikler kullanmayın. 20’li yaşlardan itibaren göz çevresine özel serum ampul gibi dermo-kozmetik ürünleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

Cilt problemlerine çözüm zamanı.
Eğer cildinizde leke, kırışıklık ve sarkma gibi problemler varsa, kış mevsimi bunlara çözüm bulmak için en uygun zaman. Bazı uygulamaların özellikle güneşin aktif olmadığı kış aylarında yapılması gerekir. Örneğin; yüz derisine yapılan lazer uygulamalar gibi.

Mutlaka duş alın.
Kışın duştan vazgeçmeyin. Sık sık sıcak duş alın ve duştan sonra nemlendirici kullanmayı unutmayın.

Duş kremi veya duş yağı kullanın.
Kışın duş jeli yerine duş kremi ya da duş yağı kullanmayı tercih edin. Çünkü krem ve yağlar daha az su kaybı sağlar, cildinize nem verir. Ayrıca pul pul dökülmeleri de azaltır.

Peeling zamanı.
Vücut ve yüz peeling’i yapmak için en uygun zaman kış ayları. Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak için öncelikle ölü hücreleri temizlemek gerekiyor. Böylece besleyici bakım ürünlerinden maksimum fayda sağlayabilirsiniz.

kıs-cilt4Bol su için ve Omega-3 alın.
Bol su içmek sadece yaz aylarında değil kışın da gerekiyor. Biz o kadar susamasak bile cildimizin suya ihtiyacı oluyor. Ayrıca omega-3 desteği de cilt için çok faydalı. Somon balığı ve ceviz tüketin.

Dudaklarınızı koruyun.
Soğuk nedeniyle dudaklarımızda ve dudak çevremizde çatlamalar oluşur. Dudaklarınızı gece yatmadan önce, bir dudak kremiyle nemlendirin. Gündüz de, soğuğa çıkmadan dudak balm’ı kullanabilirsiniz. Dudaklarınızı yalamaktan ve kabukları yemekten vazgeçin.

Bacaklara özel bakım.
Her banyodan sonra bacaklarınıza mutlaka nemlendirici bir losyon sürün. Ayrıca ayaklarınızı yumuşak tutmak için gliserin içeren bir losyon uygulayın.

(Visited 19 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.