Kış Hastalıklarına Meydan Okuyan Besinler

Havaların soğuması ile birlikte , nezle, grip, soğukalgınlığı, faranjit, zatürre ve diğer birçok mikrobik hastalıklar daha sık görülür.

Kış aylarının korkulu bu hastalıklarından doğru bir beslenme ile kurtulmanız mümkün. Nasıl mı?

Kış boyunca, havuç, bal kabağı, domates ve yulaf gibi bağışıklık sistemini güçlendirici sebzeler, C vitamini açısından zengin turuncu sebzeleri sofranızdan eksik etmeyerek,

Ispanağın içindeki demirden daha fazla yararlanmak için, ıspanakla beraber portakal suyu içerek,

Doğal antibiyotik sarımsağı ise, haftada 2- 3 kez tüketerek vücudun direncini artırmanız mümkün.

Eğer ki, kışın hastalanmak istemiyorsanız, bağışıklık sistemine güç katan sebzeleri sofranızdan eksik etmeyin, deriz.

Kış boyunca tüketmemiz gereken besinler:

Domates : Enfeksiyonlara karşı direnç sağlar.

Havuç : Vücutta A vitaminine çevrilebilen beta-karotenden zengin olması nedeniyle, bağışıklığı güçlendirir. Beta-karotenin etkinlik gösterebilmesi için havuç salatasına bir tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyebilirsiniz.

Yoğurt : İçerdiği laktik asit ile mikroplara karşı korur, düzenli tüketildiğinde, soğuk algınlığına yakalanma riskini azaltır. Günde 1-2 su bardağı yoğurt, özellikle, kış aylarında ihal etmemeniz gereken besin.

Yulaf ezmesi veya yulaf ekmeği : Yulaf, içinde bulunan beta-glukan isimli diyet lifi hastalıklara karşı direnci artırır, bağışıklığı güçlendirir. Kış süresince kahvaltılarda haftada 1-2 defa yulaf ezmesi ve öğünlerinizde 1-2 dilim yulaf ekmeği tercih ederek hastalıklardan korunabilirsiniz.

Kuruyemişler : İçerdikleri yoğun magnezyum, çinko, omega-3 yağ asitleri ve E vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Fakat içerdikleri enerji miktarı fazla olduğundan tüketim miktarlarına dikkat etmek gerekir.

Karbonhidratı eksik etmeyin: Karbonhidrat eksikliği kişinin kendini bitkin hissetmesine neden olur. Çünkü vücudun başlıca enerji kaynağı karbonhidratlardır. Bu nedenle karbonhidrat, protein ve yağ açısından dengede olan menülerin tercih edilmesi gerekir.

Turuncu sebzeler : Kış ayları boyunca turunçgiller, havuç ve bal kabağı turuncu sebze ve meyveler A vitamini öncüsü ve güçlü bir antioksidandır. Turunçgiller C vitamini açısından da zengindir. C vitamini bağışıklık hücrelerinin yapımında görev aldığı için, bizi hastalıklara karşı koruyan bir vitamindir. Yalnız C vitamini vücutta depolanamaz. Bu nedenle, besinler ile düzenli olarak her gün mutlaka alınması gereklidir.

Soğan, sarımsak doğal antibiyotik : Soğan ve sarımsakta kış ayının vazgeçilmez sebzelerindendir. İçerdikleri kükürtlü bileşenler sayesinde soğan ve sarımsak antibiyotik özelliğe sahiptir, vücut direncinizi artırır.

Ispanakla portakal suyu için : Pazı, roka, brokoli ve ıspanak gibi kış sebzeleri beslenmemiz açısından son derece önemli rollere sahiptir. Ispanak demir minerali açısından da zengindir. Fakat içerisinde bulunan demir vücutta zor kullanılan demir çeşididir. Ispanak yemeği tüketirken içinde yer alan demirden daha fazla yararlanmak adına yapmanız gereken yemeğin yanında taze portakal suyu, domates, patates püresi gibi C vitamininden zengin bir besin kaynağı tüketmek ve az miktarda da olsa et çeşidi tüketmektir. Bu şekilde düzenlenmiş bir karışım öğün ile ıspanaktaki demirden maksimum yararlanmış olursunuz.

Patates enerji katar : Turp, kereviz, yer alması ve patates gibi sebzeler ile kış sofralarımıza lezzet ve sağlık katabiliriz. Kök sebzeler birçok vitamin ve mineral içerir. Ayrıca içeriklerinde bulunan antioksidan öğeler ile vücudumuzu serbest radikallere karşı güçlü hale getirirler. Kışın antioksidanların düzenli alımı kendinizi enerjik hissetmenizi sağlar. Patates potasyum ve C vitamini içeriği ile son derece sağlıklı bir sebzedir. Patatesin C vitamini içeriğinin kabuğa yakın kısmında bulunduğu unutulmamalıdır.

Günde 15 bardak su : Kışın su tüketimimiz de belirgin bir düşüş olur. Fakat susuzluk hissi yaşamıyor olsak dahi, su içmeye özen göstermeliyiz. Günde 8–15 su bardağı su kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak.

Kafeinden uzak durun : Aşırı tüketildiklerinde vücut su dengesini de bozabilen bu tür içecekler yerine su, taze meyve suyu ve ayrana yönelebilirsiniz.

“Gripten Korunmak için Neler Yapmalıyız?” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

“Grip Olunca Neler Yapılmalı?” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

(Visited 17 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.