Kış Hastalıkları ve Tedavisi

Kış hastalıkları denilince, soğuk algınlığı-nezle, faranjit-tonsilit, grip, larenjit-ronjit, sinüzit-orta kulak iltihabı, bronşit-zatürre gibi hastalıklar akla gelir.

Öncelikle bu hastalıklar hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Soğuk Algınlığı-Nezle : Virüs sebebiyle oluşan bir hastalıktır. Tedavisinde antibiyotik kullanılmamalıdır. Çocuklarda sıklıkla görülür. Bebekler, bağışıklık yani, immün sistemi bozuk olanlar ve yaşlılarda ölümcül seyredebilir.

Kuluçka süresi 1-3 gündür. İlk belirtisi, kuru ve kaşıntılı boğaz ağrısıdır. Sonra burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, boğazda yanma ve öksürük ilave olur. Yüksek ateş görülebilir.

Farenjit- Tonsilit : Virüslere veya beta mikrobuna bağlı gelişebilir. Şikayet olarak boğaz ağrısı ve gıcık vardır. Burun tıkanıklığı, ve akıntı, öksürük ve ateş de eşlik edebilir. Üç-dört gün sonra rahatlama olur. 1 hafta içinde geçer. Sadece bademciklerin iltihabına tonsilit denir.

Grip : Virüse bağlı olarak gelişen farenjitte, kas ağrıları, öksürük, baş ağrısı ve ateş de vardır. Bazı hastalarda etkene göre değişmekle beraber bademcikler üzerinde pasak oluşabilir. Uçuk çıkabilir.

Larenjit-Ronşit : En sık çocuklarda görülür ve nedeni çoğunlukla virüslerdir. Nefes darlığı ve solunum güçlüğü eşlik edebilir. Ses kalınlaşması veya kısılması, köpek havlaması tarzında öksürük olur.

Ateş eşlik edebilir. Kan oksijeni düşebilir. Hastayı hastaneye yatırmak gerekebilir.

bagisikligi-guclendirenSinüzit-Orta kulak iltihabı : Orta kulak iltihabına otitis media denir. Yüzdeki kemiklerde bulunan hava boşluklarının (sinüsler) iltihabına ise sinüzit denir.

Burun tıkanıklığı, baş ağrısı ve basınç hissi, koyu burun akıntısı, diş ağrısı, ateş. öksürük şikayetleri ile gelebilir.

Antibiyotik ve yardımcı ilaçlarla tedavi edilirler. Tedavi edilmezse beyin absesine ve ölüme kadar varan komplikasyonlara sebep olabilirler.

Bronşit- Zatürre : Akciğere giden hava borularına bronş adı verilir. İltihabına ise bronşit denir. Akciğer dokusunun iltihabına ise zatürre denir. Bronşit, akut ve kronik olarak ikiye ayrılır.

Akut bronşit; kısa süre önce gelişmiştir. Öksürük ile ortaya çıkar. Viral veya bakteriyel sebeple olabilir.
Balgam, ateş. olaya eşlik edebilir. Antibiyotik kullanmak gerekebilir.

Kronik bronşit veya KOAH denilen hastalık ise genellikle kış aylarında azar. Öksürük, sarı-yeşil renkli balgam, balgam miktarında artma ile seyreder ateş yapabilir, nefes darlığı artabilir.

Anlattığımız bu kış hastalıklarına karşı bağışıklık sistemini güçlü tutmamız gerekir ki hastalığa yenik düşmeyelim. Bağışıklık sistemini nasıl güçlü tutabiliriz; hiç düşündünüz mü?

Bağışıklık sistemini güçlendirici ürünlerin başında, zencefil ve ginseng gelmektedir. Adaçayı, papatya, ıhlamur, nane de vücudun direncini yükselten diğer bitkilerdir.

Bu bitkilerin çaylarını bilinçli olarak tüketerek kış hastalıklarına karşı direnç sağlayabilirsiniz.

Ayrıca; mandalina, portakal ve nar gibi kış meyvelerini bolca tüketmek gerekir.

 

(Visited 33 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.