Kireçlenmeye Bitkisel Çözüm İbrahim Saraçoğlu

Ünlü bitki uzmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun kireçlenme rahatsızlığı ile ilgili bitki tedavisini sizlere aktarmadan önce konu ile alakalı bazı bilgileri sizlere vermek isteriz.

Kireçlenme nedir? Kireçlenme neden olur? Kireçlenmenin neden olduğu şikayetler nelerdir? Kireçlenme en çok nerelerde görülür? Kireçlenme daha çok kimlerde görülür? Bu rahatsızlığı yaşamak için neler yapılabilir? gibi…

Kireçlenme Nedir?

Halk arasında kireçlenme olarak bilinen hastalık ya da tıbbi adı ile “artroz” veya “osteoartrit” eklemlerde meydana gelen aşınma ve yıpranma sonucu ortaya çıkar. Kemiklerimizi birbirine bağlayan eklemlerimizde, karşılıklı kemik yüzeyleri üzerini kaplayan ağrısız ve kaygan hareketi sağlayan eklem kıkırdağı bulunur. Yıllar içinde bu parlak ve düzgün yüzeyli doku aşınır, eskir ve yer yer dökülerek altındaki kemik ortaya çıkar.

Bu rahatsızlıkta yaygın inanışın aksine, artrozda eklemlerde kireç birikmesi söz konusu değildir.

Kireçlenme Neden Olur?

kireclenme1Bu rahatsızlığın sebebi kişiden kişiye değişiklik gösterse de belli başlı nedenlerini şöyle sıralayabiliriz. Genellikle eklemlere binen aşırı yük, romatizmal hastalıklar, eklem ameliyatları, duruş bozuklukları, fazla kilolar, hareketsizlik, yaş veya mesleki sebepler kireçlenmenin tıp dili ile osteoartrit  denilen hastalığın belli başlı nedenleridir.

Kireçlenmenin sebep olduğu şikayetler nelerdir?

Eklemi oluşturan kemiklerin yakın temas ve sürtünmesi ağrı ile belirti verir. Dökülen kıkırdak dokusunu ortamdan uzaklaştırılmak için oluşan iltihap ve şişlikle karşılaşılır. Bu dönemi eklemden gelen kıtırtı (sürtünme sesleri), şişlik, çarpılma ve şekil bozukluğunun oluştuğu dönem takip eder. Topallama ve ağrı sebebiyle değişik yürüyüş şekilleri oluşur.

Kireçlenmenin en sık görüldüğü yerler nereleridir?

Sıklıkla bel, diz, ayak bileği, kalça eklemi gibi yük altında çalışan eklemlerde olsa da omuz, dirsek, el bileği, el eklemleri hatta çene eklemi de tutulabilir.

Kireçlenme Daha Çok Kimlerde Görülür?

Kireçlenme yavaş seyirli yani, çok uzun vadede oluşan bir hastalık olduğundan genellikle 45 yaş üstü insanlarda görülür. Menopoz dönemindeki kadınlar, diyabet hastaları ve sporcularda da sık görülmektedir. Ayrıca sabit iş yapanlar, stres altında olanlar, aşırı kilolu olanlar da risk altındadır. Bu hastalığın asfalt delme makinesi gibi kompresör kullanan kişilerde daha çok görülür.

Kireçlenme Olmaması İçin Neler Yapılabilir?

* İlerleyen yıllarda kireçlenme ile karşılaşmak istemiyorsanız;

kireclenme2* Hareket ederken ani hareketlerden ve sert manevralardan kaçınmanız gerekir.

* Yavaş, düzenli ve sıralı hareketlerde bulunmanız gerekir.

* Spor olarak kendinizi zorlamayacağınız sporları seçmeniz gerekir. (Her yaşa ve kişiye uygun olan yürüyüş en ideal spordur.)

* Kilo almamaya dikkat edin ve ideal kilonuzu koruyun.

Şimdi esas konumuza yani; kireçlenme için Prof. Dr.İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği bitkisel tedavi yöntemini anlatabiliriz.

İbrahim Saraçoğlu-Kireçleme Kürü :

İki adet büyük boy çınar yaprağını yıkayın, kurutun ve parçalara ayırın.

Bu konu ile alakalı “Dr.Feridun Kunak’tan Eklem Ağrısı ve Kireçlenme için Bitkisel Tedavi” makalemezi de okuyabilirsiniz.

Bir su bardağı suyu kaynatın ve içerisine parçalanmış çınar yaprağını ekleyin. Kısık ateşte bir dakika daha kaynatın ve ocağı kapatın. Karışımı 10 dakika demlenmeye bırakın. Daha sonra karışımı süzün ve ılıdığında akşam yemeğinden önce ve gece yatmadan önce tüketin. İçmeden önce mutlaka 3 saat geçmelidir.(Akşam ile gece yatmadan önceki içilecek süre için)

Çınar yaprağı kürünü 15 gün boyunca 3 gün ara ile uygulayın. Sonra tekrar 15 gün aynı aralıklarla yapıp için. Kürü her içtiğinizde taze olarak yapmanız önerilir.

Eğer belli bir süre sonra ağrılarınız devam ederse kürü tekrar yapabilirsiniz.

Kireçlenme her bünyede farklı oranlarda olabileceğinden , ağrıları devam edenler için bir iki ay aradan sonra tekrar yapılabilir.

Ancak; herhangi bir böbrek, tansiyon, kalp, karaciğer sorunu olanlar uzman bir doktora danışmadan bu kürü uygulamayın, deriz.

(Visited 232 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 19 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.