Kireçlenme Nedir, Nasıl Olur? Kireçlenme Nasıl Önlenir veya Nasıl Tedavi Edilir?

Kireçlenme Nedir? Kireçlenme nasıl oluşur? Kireçlenme vücutta hangi bölümlerde olur? Kireçlenme olan kısımda neler olur? Kireçlenen bölge nasıl tedavi edilir? Kireçlenmeyi önlemek için nelere dikkat edilmeli? Bu makalemizde bu sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Kireçlenme nedir, kireçlenme nasıl olur?  

Halk arasında kireçlenme olarak bilinen artroz veya osteoartrit, eklemlerde ağrıya ve eklem hareketlerinde azalmaya yol açan, eklemde bir tampom oluşturan kıkırdakların yıpranması ve eklemde kayganlığı sağlayan sıvının azalması, kayganlığını kaybetmesi sonucu oluşan eklem hastalığıdır. Osteoartrit toplumda en çok görülen romatizmal hastalıktır.

Osteoartritte eklemler çok kullanıldığı veya uzun süre hareketsiz kaldığında ağrır ve kolayca hareket etmez. Ağrıyan eklem hareket ettirilmediği, egzersiz yapılmadığı zaman eklemi çevreleyen kaslar zayıflar bu kaslar zamanla eklemi destekleyemez buda eklem hareket ettirildiğinde artan eklem ağrısına neden olur.

Osteoartrit yaşla birlikte artış göstermektedir. Vücutta birçok eklemi etkileyebilmesine rağmen yük taşıyan eklemlerde görülen osteoartrit  insanlar tarafından daha fazla hissedilmektedir. Özellikle de osteoartrite  bağlı diz ağrısının, yaşlılarda en sık görülen fiziksel yetersizlik nedeni olduğu tespit edilmiştir.

Kireçlenme vücutta hangi bölgelerde görülür?

kireclenmeAğırlıklı bir şekilde bel, diz, ayak bileği, kalça eklemi gibi yük altında çalışan eklemlerde meydana gelen kireçlenme, omuz, dirsek, el bileği, el eklemleri hatta çene ekleminde de oluşum gösterebilen bir sağlık sorunudur.

Kireçlenen eklemde neler olur?

Kireçlenen eklemde kıkırdaklarda başlayan yıpranma, yükseklik kaybı, çatlaklar ve bazı eklem içerisindeki kıkırdağın parçalanmasıyla oluşan bu hasarlı mekanizma, eklemin mekaniğini bozar. Kayganlığı azalan, hareketli direnç gösteren ya da eklem çizgisinde yer değiştirmelerle oluşan bu hastalık, giderek eklemin kullanılamamasına neden olur. Eklemlerden ses duyulur, çıtırtı gelir, kıkırtılar oluşur, ellere şişlikler gelir. Eklemin deforme olduğu, şeklinin bozulduğu dışarıdan hissedebilir. Eskisi kadar eklem hareket açıklığı kullanılamaz. Sabahları, hareket kısıtlılığı ve tutuklulukla güne uyanılır. Bu hareket tutuklulukları ve kısıtlılıkları zaman içerisinde öğleye doğru açılır. Rutubetli havalardan etkilenirler. Hastalar rutubetli havanın olacağını, yağmur yağacağını önceden hissederler. Bu durum, eklemin hasardan dolayı oluşan, tamir mekanizmasındaki iltihabi reaksiyonun sonucudur.

Kireçlenme Nasıl Tedavi Edilir?

Kireçlenme rahatsızlığı yaşamınızda hareketliliğinizi kısıtlanabileceği için kilo kontrolünüze mutlaka dikkat etmelisiniz. Egzersiz ve kilo kontrolü dışında kemiklerinizi doktor tarafından tavsiye edilen ilaçlarla güçlendirebilirsiniz. Eğer bunlar da yeterli olmazsa enjeksiyon tedavisi uygulanabilir, protez olarak da bilinen eklem replasmanı ameliyatı ile hasarlı kıkırdak tedavi edilebilir. Hasarlı kıkırdağa yerleştirilen implantlar sayesinde kişiler daha rahat hareket edebilirler.

Kireçlenme Nasıl Önlenir?

* Düzenli olarak egzersiz yapılmalı,
* Boy ve yaşımıza göre uygun olan ideal kilo korunmalı,
* İltihap azaltıcı özelliği bulunan gıdalar ve Omega-3 içeren besinler tüketilmeli,
* Doktorunuz tarafından önerilen fizik ve tedavi yöntemleri uygulanmalı,
* Doktorunuz tarafından zararlı görülmediği müddetçe kaplıca tedavisi de uygulanabilir.

(Visited 169 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 16 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.